1 Şubat 2023
6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÇYDD: EDİRNE’DEKİ HER APARTMAN BİR ÖĞRENCİYİ DESTEKLEYEBİLİR

ÇYDD: EDİRNE’DEKİ HER APARTMAN BİR ÖĞRENCİYİ DESTEKLEYEBİLİR

-

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edirne Şube Başkanı Hasan Tahsin Yılmaz, şu anda 211 öğrenciye burs verdiklerini; daha fazla öğrenciye burs imkanı sağlamak adına Edirnelilere ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Her apartman bir öğrenciyi destekleyebilir.” dedi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edirne Şubesi tarafından şube binasında etkinlik düzenlendi. ÇYDD’ye gönül veren öğrencilerin bir araya geldiği etkinlikte; öğrenciler hem kahvaltı yaptı hem de birbirleriyle tanışma imkanı yakaladı.  ÇYDD’nin çalışmaları hakkında bilgiler veren Edirne Şube Başkanı Hasan Tahsin Yılmaz, şu anda 211 öğrenciye burs verdiklerini ifade etti.

Yılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bize bu yıl 507 öğrenci burs başvurusunda bulunmuş. Burs komisyonumuzun değerlendirmelerinin ardından bu öğrencilerimize burs kaynağımıza bağlı olarak burs sağlamaya çalışıyoruz. Burs kaynaklarında Genel Merkezimizin desteği var ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız destek oluyor. Edirneli yardımseverlerimizin oluşturduğu bir havuz da var; oradan öğrencilerimizi desteklemeye çalışıyoruz. Üniversite öğrencilerine 450 TL, lise öğrencilerine 250 TL olmak üzere 10 ay üzerinden bir burs kaynağı sağlamaya çalışıyoruz. 211 öğrenciye şu anda burs bağlamış durumdayız. Ancak henüz lise ve ilköğretim öğrencilerinin kayıtları yapılamadı. Bu arada daha yeni başvurular da var. Geçen yıllardan kalan öğrencilerin kayıtları yenileniyor. Onlara burslar sağlanmaya çalışılıyor.” ifadelerini kullandı.

Burs vermek isteyenlere çağrıda bulunan Yılmaz, her apartmanın bir öğrenciyi destekleyebileceğini ifade etti.
Yılmaz, “Edirnelilerin desteğiyle bu işler yürüyor. Her apartman bir öğrenciyi destekleyebilir. Toplanıp kendi aralarında sağladıkları kaynaklarla bunu yapabilirler. Bunun azı çoğu yok. Ne kadar gelirse. 200 TL geldi, havuza aktarılır. Başka apartmandan gelen kaynaklara eklenir toparlanarak bursa dönüştürülebilir. Edirne halkından bunu bekliyoruz. Ekonomik koşullar çok zor ancak bir de ev tutan geçlerimiz var. 2-3 kişi bir araya gelip ev tutmaya çalışıyorlar. Kiralar insanların yaklaşacağı boyutu aştı. İsteriz ki, gençlerimize daha mütevazı rakamlar önerebilsinler. Ve oradan kar elde etmek gibi bir şey olmasın. Evlerin de bakımlı olmasını isteriz. Kimi evler var ama perdeleri dahi yok. Rutubetli evlerde yaşayanlar var.” dedi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edirne Şubesi bursiyeri Berivan Faydalgel, dernekte çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin bir parçası olmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi.
Faydalgel, “Çağdaş Yaşamda bu sene ben de bursiyerim. Burada müzik etkinlikleriyle birlikte aktiviteler yapıyoruz. Kahvaltı etkinliğimiz var şu anda da. Birlikte olmaktan, hocalarımdan mutluyum. Öğretmenlerimizin her zaman yanımızda olması, her ihtiyacımıza destek olmaları güzel bir şey. Burada kendimizi geliştirebileceğimiz bir çok alan var. Çalgıda eğitim almak istediğimizde alabiliriz, öbeklerimiz var. Çimlenme öbeklerimiz. Dernek bizim kişisel gelişimize fayda sağlayabilecek bir çok alan sunuyor.” şeklinde konuştu.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi