4 Ağustos 2022
20.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEDAVUL-ZURNALI DAVETE TURİSTLERDEN YOĞUN İLGİ

DAVUL-ZURNALI DAVETE TURİSTLERDEN YOĞUN İLGİ

-

661’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde görev yapacak olan ve geleneksel kıyafetlerini giyerek davete çıkan 41 kişilik davul-zurna ekibi, gurbetçiler ve turistler tarafından yoğun ilgi gördü.

Selimiye Meydanı’nda çeşitli ezgilerle vatandaşları Kırkpınar’a davet eden davul-zurna ekibi, yerli ve yabancı turistler tarafından da ilgiyle izlendi. Davul-zurna ekibini fotoğraflayan turistler, ekibin ritimleri karşısında hayranlığını gizleyemedi.

661’incisi gerçekleştirilecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için davetler başladı. Pehlivanlar 1 Temmuz Cuma günü Sarayiçi Er Meydanı’nda çayıra çıkacak. Davul zurna ekibinin şefi Fahrettin Zurnacı yönetiminde davul ve zurna çalınarak, şehrin sokaklarında esnaf ziyaretleri gerçekleştirildi.

Şef eşliğinde 20 davulcu ve 20 zurnacıdan oluşan ekip, cadde ve sokakları dolaşarak, esnaf ile vatandaşları 1-3 Temmuz tarihleri arasında Sarayiçi Er Meydanı’nda yapılacak olan yağlı güreşlere davet etti. Esnaftan bahşiş toplayan davul zurna ekibi yerli ve yabancı vatandaşlar tarafından da büyük ilgi gördü.

Edirne’nin bayramının başladığını söyleyen davul-zurna ekibinden Fahrettin Zurnacı, 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne ulaştıkları için çok mutlu olduklarını söyledi.

Hollanda’da yaşayan ve memleketine giderken şehir merkezindeki tarihi noktaları dolaşan Mustafa Polat, davul-zurna ekibinin gösterisini çok beğendiğini söyledi.
Mustafa Polat, “İzin zamanımız başladı. Tüm gurbetçiler izne geliyor. Biz de Kurban Bayramı vesilesiyle erken gelenlerdeniz. İslam alemi ve Osmanlı için önemli şehirlerden olan Edirne’de Selimiye Camii’ni görmeden gitmek olmaz dedik. Burada da tarihi davulcularımızla karşılaştık. Güreşler başlıyor. Gurbetçilere ben direkt memleketlerine gitmeden önce Selimiye Camii’ni ve Edirne’deki güzellikleri görmeden gitmemelerini tavsiye ediyorum. Her gurbetçi buradaki ortamı gördüğünde geçmişi hatırlar. Geçmişimizi çocuklarımıza anlatmamız gerekiyor onun için buraları es geçmeyelim” dedi.

Hollanda’daki gurbetçi arkadaşı Mustafa Polat ile birlikte Edirne’ye gelen Senegalli Eddie Disgne, davul-zurnanın çaldığı ritimlere eşlik ederek video çekti. Türkiye’ye ilk kez geldiğini ve çok sevdiğini söyleyen Eddie Disgne, davul-zurnanın ritmini çok sevdiğini ifade etti.
Eddie Disgne, “Bu şehri ziyaret etik. Selimiye Camii çok hoş. Davul ve zurnanın ritmini çok sevdim. Yağlı güreşleri de izlemek istiyorum. Yağlı güreşleri televizyondan daha önce izlemiştim. Ama şimdi canlı olarak izlemek istiyorum” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi