14 Haziran 2024
31 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEDEMOKRASİ ŞEHİTLERİ DUALARLA ANILDI

DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ DUALARLA ANILDI

-

Edirne’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 6. yılı dolayısıyla tören düzenlendi. Darbe girişiminin üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen aynı cesaret ve ruhla 7’den 70’e bayrağını alan herkes, törenin yapıldığı alana geldi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlenirken, demokrasi şehitleri ise Türkiye’nin dört bir yanında Türk Bayrakları ile anıldı. Fethullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin 6’ncı yılında Edirne Valiliği tarafından anma programı düzenlendi. Programa katılan çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla o gece hayatını kaybeden 251 şehidi andı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda şehitler için Eski Cami Müezzini Hasan Cerrah tarafından Kur’anı Kerim okundu.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Aziz Türk Milletinin, 15 Temmuz gecesi bir kahramanlık destanı yazarak ay yıldızlı şanlı bayrağını ne pahasına olursa olsun koruyacağını tüm dünyaya bir kere daha gösterdiğine değindi.

15 Temmuz darbe girişiminin ilk anlarından itibaren açık ve net bir şekilde milli iradeden ve demokrasiden yana tavır koyan ve bu meydanı doldurarak kararlı bir şekilde vatanına, milletine, bayrağına, demokrasiye ve geleceğe sahip çıkan Edirnelilere teşekkür eden Vali Kırbıyık, “Bu manada her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Bizler şanlı tarihimize altın harflerle yazılan bu önemli ünü hep şerefle yad edecek, bu uğurda şahadete yürüyen tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi asla unutmayacak, ailelerinin ve yakınlarının daima yanlarında olacağız” dedi.

Vali Kırbıyık, konuşmasının ardından temsili olarak sancak teslim aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka hitabı meydanda büyük ekrana yansıtıldı.

Tüm camilerden aynı anda sela okunmasıyla anma programı sona erdi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side