25 Şubat 2024
16.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEDİŞ HEKİMLERİ SORUNLARINA ÇÖZÜM BEKLİYOR

DİŞ HEKİMLERİ SORUNLARINA ÇÖZÜM BEKLİYOR

-

22 Kasım Diş Hekimleri Günü kutlandı. Edirne Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasret Kolcular, diş hekimlerinin giderek artan sorunlarına karşı kaygılı olduklarını söyledi. Türkiye’de toplamda 46 bin diş hekiminin görev yaptığını belirten Kolcular, “104 diş hekimliği fakültesinde eğitim gören 39 bin öğrenci ile önümüzdeki 5 sene içerisinde toplamda 80 bin civarında diş hekimine ulaşacağız” dedi.

Türkiye’de bilimsel diş hekimliğinin 114. Kuruluş yıl dönümü Edirne’de törenle kutlandı. Edirne Diş Hekimleri Odası yöneticileri tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Ardından Saygı Duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

 Günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Edirne Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasret Kolcular, diş hekimlerinin sorunlarına değinerek, artan sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunların çoğalacağı kaygısını taşıdıklarını kaydetti.

Türkiye’de şu anda 46 bin diş hekiminin ağız ve diş sağlığı hizmeti sunduğunu aktaran Kolcular, diş fakültelerinde eğitim gören 39 bin öğrenci ile birlikte 5 yıl içinde bu sayının 80 bine ulaşacağını kaydetti. Oda Başkanı Kolcular, diş hekimlerinin sorunlarına çözüm beklediğini açıkladı.

Kolcular, “Yeni açılan fakülteler içerisinde YÖK’ün, eğitime başlama kriterlerini tamamlamayanların kapatılması sağlanmalıdır. Kontenjanlar, eğitimin niteliğini arttıracak şekilde azaltılmalıdır.  Kamuda çalışan meslektaşlarımızın,  niteliksiz tedavi yaratan performans uygulamaları ve MHRS üzerinden planlanan tedavi süreleri, olması gereken zamana yayılmalı, hasta ve hekim odaklı bir planlamaya geçilmelidir.

Yıllarca özel sağlık kuruluşlarında çalışıp, BAĞKUR’dan emekli olan diş hekimlerinin, emekli aylıkları maalesef ki büyük çoğunlukla asgari ücretin altındadır. Bu miktardaki emekli aylığı, emekli aylığı olmaktan çok, sosyal yardım görünümündedir. BAĞKUR ve SGK’dan emekli olan diş hekimlerinin aylıkları, kamudan emekli olan meslektaşlarının emekli aylıkları seviyesine getirilmelidir. Ülkemizde yaşanan ekonomik krizde, halkımızın sağlık hizmetlerine ulaşımında KDV %1’e indirilmelidir.  Özel sağlık kuruluşlarına, dışardan sermayenin girişine karşıyız ve karşı olmaya da devam edeceğiz.  Sermayenin kontrolündeki özel sağlık kuruluşlarında, diş hekimlerinin işçileştirilmesine karşı olmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side