20 Eylül 2022
18.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEDOĞAN: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI

DOĞAN: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI

-

Trakya Gazeteciler Derneği (TGD) Başkanı Orhan Doğan, Türk basınından sansürün kaldırılışının 114.yıl dönümü ve “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı” nedeniyle yayınladığı mesajında, basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması için gerekli çalışmanın bir an evvel yapılmasını beklediklerini açıkladı.

Trakya Gazeteciler Derneği (TGD) Başkanı Orhan Doğan, Türk basınından sansürün kaldırılışının 114.yıl dönümü ve “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı” nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Doğan, mesajında şunları kaydetti; “24 Temmuz 1908 tarihi basından sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamıştır. Günümüzde ise artık basın, çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olmuştur.

(Covid-19) salgın hastalığı sürecinde basın sektörü ekonomik anlamında olumsuz yönde etkilenmiştir. Ülke genelinde olduğu gibi Trakya’da da birçok Gazetemiz kapanma noktasına gelmiş ve çalışan muhabirlerini işten çıkarmak zorunda kalmıştır. Ülkemizde demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan çok değerli basın kuruluşlarımızın; etik değerlere ve hukuka uygun, tarafsızlık içinde, doğru haber yapması, kişi haklarına ve özel hayata saygılı, toplumun hassasiyetlerine özen gösteren bir şekilde görev yapması demokrasimiz ve gazetecilik mesleğimizin saygınlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Basın; toplumsal gelişme ve bilinçlenmeye önemli katkılar sağlamaktadır. Hükümet yetkililerimizden ve Yasama görevini yapan TBMM’den, basın özgürlüğü önündeki engellerini kaldırılması için gerekli çalışmanın bir an evvel yapılmasını bekliyor, gazetecilerin özlük hakları, bu mesleği ifa eden basın iş kolundaki işverenlerin, fikir işçilerinin vergi ve SGK yükünün hafifletilmesi gerektiğini bir kez daha tekrarlıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, Türk basınından sansürün kaldırılışının 114. yıl dönümünde; tüm üyelerimiz ve basın çalışanlarımızın,“24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını” en içten dileklerimle kutluyor, sorunların bir an evvel çözülmesini temenni ediyorum” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi