20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEECZANEDE KIRKPINAR KÖŞESİ OLUŞTURDU

ECZANEDE KIRKPINAR KÖŞESİ OLUŞTURDU

-

Edirne’nin eski belediye başkanlarından Eczacı İbrahim Ay, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tanıtımına katkı sunmak ve kent esnafına örnek teşkil etmek için iş yerinin giriş bölümünde ‘Kırkpınar Köşesi’ oluşturdu.

661’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne kısa bir süre kala esnaflar da hazırlıklara başladı. 661 yıllık Kırkpınar geleneğine ait ögeleri iş yerinin bir köşesinde sergileyen Edirne’nin eski belediye başkanlarından Eczacı İbrahim Ay, diğer esnaflara da örnek teşkil ediyor. Özellikle yabancı turistler gördükleri objeleri hayranlıkla seyrederek ne olduğunu anlamaya çalışıyor.

UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne giren Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin kendisi için çok önemli bir yer teşkil ettiğini söyleyen Ay, güreşlerin tanıtımına katkı sağlamak ve kent esnafına örnek olmak için ufak objelerden oluşan bir köşe yaptığını ifade etti.

Eczane girişindeki köşeye ağa kıyafetli bir manken koyduğunu belirten Ay, “1950 yılının Kırkpınar ağasının giydiği kıyafetin orijinali bendeydi. O zamanlar onu getiriyordum. Şu anda o müzede olduğu için bu mankene sembolik olarak folklor kıyafeti giydirdim. Onu burada ağa kıyafeti olarak vatandaşlarımıza sunuyoruz. Ağanın kaması, altın kemeri, yağ ibriği, kispeti ile davul-zurna ve yağlı güreşin sembolü kırmızı dipli mum var. Bu kırmızı dipli mum Kırkpınar’a davet için kullanılır” dedi.

Kırkpınar’a özel hazırladığı köşeyi gören yabancıların şaşırıp kaldığını ve bu ne diye sorduklarını belirten Ay, açıklamalarında “Halkımız bildiği için bakıp geçip gidiyor. Edirne halkı Kırkpınar’a kesinlikle katkı yapmıyor. Edirne esnafı da Kırkpınar’a katkı yapmıyor. Sadece dışarıdan adam gelsin de alışveriş yapsın diye bakıyor. Kırkpınar’ın özüne hiçbir zaman yardım edilmiyor. Kırkpınar’a bir şey vermeden almaya çalışıyorlar. Bu vesileyle Edirne halkını Kırkpınar’a davet ediyorum. Kırkpınar’a gidip o atmosferi yaşamaları lazım. Gitmeyen Edirne halkı çok var. Bu organizasyon başka şehirde olsa yer yerinden oynardı. Edirne halkı bu olaya pek sıcak bakmıyor. Turistlerin ilgisi güzel” ifadelerine yer verdi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side