21 Mayıs 2024
25 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE BELEDİYESİ HALK EKMEK 7 NOKTADA HİZMETTE

EDİRNE BELEDİYESİ HALK EKMEK 7 NOKTADA HİZMETTE

-

Edirne Belediyesi Halk Ekmek Büfeleri, Kıyık, Küçükpazar, Yıldırım Beyazıt, Yeniimaret, Karaağaç, Çavuşbey Mahallesi ve Fırınlar Sırtı TOKİ’de hizmete başladı. Kıyık’ta bulunan Halk Ekmek Büfesi’nde ekmeğin ilk satışını yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Ekmek kutsaldır. Hepimiz ekmeğimiz için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Edirne’nin bir süredir gündeminde olan halk ekmek, Edirne Belediyesi tarafından hizmete sunuldu. Edirne’nin 7 noktasında hizmet verecek olan Edirne Belediyesi Halk Ekmek Büfeleri’nde ekmek 2,5 TL’den satılacak.

Kıyık’ta kurulan Edirne Belediyesi Halk Ekmek Büfesi’nin önünde düzenlen törende konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, ülkenin her tarafını saran, derin bir yoksulluk yaşandığını söyledi.
Gürkan, “Türk milleti önüne ette koysanız, kuru fasulyede koysanız, menemende koysanız; ekmek yemeden karnı doymaz. Tabi ekmek sadece karın doyurma değil bizim kültürümüzde, örfümüzde, adetimizde ekmeğin bir de kutsallığı vardır. Yerde bir parça ekmek görsek öper başımızın üstüne koyar, üstüne basılmayacak bir yere koyarız. Zaten ürettiğimiz buğday Türkiye’ye yetmiyordu, ithal ediyorduk, Rusya ve Ukrayna’dan. Şimdi orada da savaş çıktı. Ekim yapılıp, yapılmayacağı belli değil“ ifadelerine yer verdi.

Edirne Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Canbaz’a ve fırıncılara verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Belediye Başkanı Recep Gürkan, fırıncıların ürettiği ekmeği 2,5 liradan halkla satışını yapacaklarını kaydetti.
Gürkan, “Edirne Belediyesi’nin bir halk ekmek fırını kurması bugün itibariyle 7 milyonla, 8 milyon TL arasında bir para. Bu kadar parayı buraya yatıracağımıza, zaten Edirne’de 56 tane fırıncı var, onlarla ortaklaşa yapalım dedik. Aslında halkın belediyesi ile halkın fırıncılarını buluşturduk. Onlar bize maliyet fiyatının tam sınırında bir fiyat verdiler. Bu şekilde anlaştık. Şehrimizin 7 noktasında bugün itibariyle başladık. Geçtiğimiz hafta biliyorsunuz halk ekmek 3 lira oldu. Bizler fırıncılarımızın ürettiği ekmeği halkımıza 2,5 TL’den buluşturacağız. Yeter mi yetmez. Edirne’de satılan tüm ekmeği yapabilsek ama o zaman bu esnaf ne yapacak. Bir denge kurmaya çalışıyoruz. Bu proje Edirne’den çıktı ve büyükşehirler başta olmak üzere Bursa, Ankara, İzmir… O kadar çok arayan oldu ki ‘Ya başkanım böyle bir şey yapıyor musunuz, nasıl yapıyorsunuz’ diye. Anlattık hepsine. Şimdi bu model ekmek fabrikası olmayan illerde ve ilçelerde de uygulanmaya başladı. Önümüz yaz. İnşallah sebze, meyve bollaşacak, fiyatlar biraz düşer. Ama şunu unutmayın. Hep beraber bu zor günleri aşacağız. Biz ne Türkiye Cumhuriyeti’nden ne de bu milletten hiç umudumuzu yitirmedik. Hiç umudumuzu kaybetmedik. Bu millet o Kurtuluş Savaşı’nın zor günlerinde bile zorlukları kol kola girerek, omuz omuza mücadele ederek aşmış bir millettir. Bu günleri de aşacağız, bu zorlukların da üstesinden geleceğiz” dedi.

Edirne Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Canbaz, söz konusu projeyi ilerleyen günlerde daha da arttıracaklarını söyledi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, Halk Ekmek Büfeleri’nden 2,5 TL’ye ekmek satışı yaptı.

Halk ekmek satış noktasından 2,5 liraya ekmek alan vatandaşlar, fiyatından memnun olduklarını belirterek, Belediye Başkanı Gürkan’a teşekkür ettiler.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side