21 Mayıs 2024
25 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE BELEDİYESİ İLE İSTANBUL ENERJİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

EDİRNE BELEDİYESİ İLE İSTANBUL ENERJİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

-

Türkiye’de İklim Değişikliği Müdürlüğü kuran ilk belediye olan Edirne Belediyesi, sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı çalışmalarına başladı. İstanbul Enerji işbirliğinde gerçekleşecek çalışmalar hakkında bilgi veren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, hedeflerinin Karbon nötr olduğunu söyleyerek, “Hedefe 2050 yılında ulaşmayı planlıyoruz. Umarım 2040’ta, 2035’te ulaşırız. Ama Karbon nötre ulaşamazsak, evlatlarımız, torunlarımız bizim yaşadığımız gibi bir dünyada yaşayamayacaklar. Net olan bu” dedi.

Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı’nda, Edirne Belediyesi Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Eylem Planı’nın lansmanı gerçekleştirilerek, İstanbul Enerji A.Ş. Genel Müdürlüğü ile işbirliği protokolü imzalandı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Edirne Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Savaş Çerkez, dünyanın en önemli sorunlarından birinin iklim değişikliği olduğunu söyledi.

Çerkez, “Edirne Belediye Meclisi’mizin Ocak 2022 tarihinde aldığı kararla İklim Değişikliği Müdürlüğü kuran ilk İl Belediyesi olma özelliği de taşıyoruz. Kentlerimizi iklim değişikliğine karşı daha hazırlıklı bir yapıya kavuşturmak için Belediyemiz tarafından Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı ve İklim Değişikliğine Uyum Planı, Sera Gazı Envanteri hazırlamak, Edirne Belediyesi Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Eylem Planı bugün burada atılacak imzalar sonuncunda çalışmalar başlayacaktır” dedi.

İstanbul Enerji A.Ş. Genel Müdürü Yüksel Yalçın, söz konusu eylem planıyla yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yalçın, “Sürdürülebilir Enerji ve Eylem Planı ile ilgili çalışmalarımızın nasıl başlayacağını, hangi ekiple yürüyeceğini, ne kadar zaman alacağını ve bu çalışmaların sonuçlarının neler olacağını, sadece belediyenin değil tüm Edirne’nin katılımı ile hangi boyutlara taşınabileceği konusunda ki hazırlıklarımızı sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Sayın Belediye Başkanımız Recep Gürkan, İstanbul’a geldiklerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve il başkanları ile birlikte Yerel Yönetimlerin önemli konu başlıkları belirlenerek, bir takım ortak faaliyetlerin yürütülmesi konusunda çalışmalar yapıldı. Bu çalışmaların kapsamlarından bir tanesi de Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı. 2000’li yıllardan sonra bir derecelik ısı artışı, sonrasında artı bir derecelik artışın dünyayı nasıl değiştirdiğini, 1 derecelik artışın ne kadar önemli olduğunu hepimiz görüyoruz” dedi.

İklim ve Enerji için Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından sürece başladıklarına dikkat çeken Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, enerjinin günlük yaşamın tamamını etkileyen ve ihtiyaç duyulan bir ürün olduğuna dikkat çekti.

Gürkan, “Bugün insanlar bunun farkında olmayabilir ama yaptığımız asfalttan, yaptığımız altyapıdan daha önemli bir iş. Buna emin olun. Eğer bu işte başarılı olamazsak, insanlık başarılı olamazsa çok yakın bir gelecekte bugünkü konforla yaşayabileceğimiz bir dünyamız kalmayacak. Hedefimiz belli. Hedefimiz Karbon nötr… Hedefe 2050 yılında ulaşmayı planlıyoruz. Umarım 2040’ta, 2035’te ulaşırız. Ama Karbon nötre ulaşamazsak, evlatlarımız, torunlarımız bizim yaşadığımız gibi bir dünyada yaşayamayacaklar. Net olan bu. İklim değişikliği ile birlikte dünyanın gıda kaynakları verimliliğini gittikçe kaybedecek. Ekilebilir alanlar, tarım arazileri ve özellikle su gittikçe azalacak” dedi.

Edirne Belediyesi olarak 2018 yılından beri çöp gazından elektrik üretiyoruz. Türkiye’de bu anlamda ilk yerel yönetimlerden birisiyiz. Bu noktadaki kararlılığımızı 2018’de ortaya koymuştuk. 25 Kasım 2018 tarihinde metandan ilk elektriği ürettik. 3,5 yıllık süreçte yaklaşık 30 milyon KiloWatt Saat elektrik ürettik çöp gazından. Bu bizim ölçeğimizde bir belediye için çok çok iyi bir rakam. Bu bir taraftan hem enerji üretiminde ülkemizin kaynaklarına destek olabilmek ama diğer taraftan karbon salımını azaltmak anlamında da çok çok önemliydi. Şimdi ikinci motorumuzu kurduk, lisansını aldık, bu yıl itibariyle de kapasitemizi 3 megawatt çıkarıyoruz ” diye konuştu.

Daha sonra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İstanbul Enerji A.Ş. Genel Müdürlü Yüksel Yalçın ile işbirliği protokolü imzaladı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side