25 Nisan 2024
16.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE BELEDİYESİ’NDEN BULGARCA ALIŞVERİŞ SÖZLÜĞÜ

EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN BULGARCA ALIŞVERİŞ SÖZLÜĞÜ

-

Edirne Belediyesi tarafından market çalışanlarına ve Edirne Belediyesi İşletme ve İştirakler Birimi’nde çalışan personele yönelik Türkçe- Bulgarca Alışveriş Sözlüğü dağıtılarak, Bulgar vatandaşlarla nasıl iletişim kurulması konusunda eğitim verildi.

Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nda,  Edirne merkezde faaliyet gösteren marketlerin çalışanları ve Edirne Belediyesi İşletme ve İştirakler Birimi’nde çalışan personel bir araya geldi. Etkinliğe katılanlara, Edirne Belediyesi tarafından hazırlanan Türkçe- Bulgarca Alışveriş Sözlüğü dağıtıldı. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ile kitapçığın hazırlanmasında katkıda bulunan Edirne Belediyesi Personeli Bulgarca Yeminli Tercümanı Aybatur Yurk, Bulgar vatandaşlarla nasıl iletişim kurulması konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

Döviz kuru farkı nedeniyle Bulgar turistlerin Edirne’ye olan ilgisinin her geçen gün artığını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne, neredeyse haftanın 7 günü günübirlik gelen Bulgar turistlerle dolu. Bölgenin ticaret merkezi haline gelen kentimizde bu kadar çok Bulgar turisti ağırlamak, zaman zaman iletişim sorunlarını da meydana getiriyor. Bu konuda arkadaşlarımız güzel bir çalışma gerçekleştirdi. Diğer Bulgarca konuşma kılavuzlarından farklı olarak toplumda bulunan her kesimin daha kolay anlaşabilmesini sağlamak amacıyla Türkçe – Bulgarca kelimelerin okunuşlarının yazıldığı bu sözlük ile Bulgarca konuşan kişilerle iletişim kurmayı kolaylaştırmayı amaçladık. Sözlükte günlük olarak en çok kullanılan 300 kelime var. Bu kelimelerin okunuşları da sözlükte yer alıyor. İlerleyen günlerde bu çalışmamızın kapsamı daha da genişleyecek” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side