22 Haziran 2024
17.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE, EN ÇOK KURSİYERE ULAŞAN 6’NCI İL

EDİRNE, EN ÇOK KURSİYERE ULAŞAN 6’NCI İL

-

Edirne, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme programı çerçevesinde nüfusa oranla kursiyer sayısının en fazla olduğu 6’ncı il oldu.

Edirne, Milli Eğitim Bakanlığı ‘Hayat Boyu Öğrenme’ çerçevesinde 81 ilde faaliyet gösteren halk eğitim merkezlerinin içinde en fazla kursiyere ulaşan 6’ncı il oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, ‘Hayat Boyu Öğrenme’ çerçevesinde 81 ilde faaliyet gösteren 998 halk eğitim merkezinde 2022 yılının ilk altı ayında 6 milyon 317 bin 933 vatandaşın yararlandığını duyurdu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kursiyer sayısının nüfusa oranla elde edilen istatistiklere göre en çok kursiyere ulaşan illerin arasında Edirne’nin de yer aldığı bilgisini paylaştı.


Konu hakkında açıklamalarda bulunan Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Dinç, toplam 22 bin 475 kursiyere ulaştıklarını söyledi.

Edirne Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Dinç, “Ocak ayından itibaren açılan kurslarımızı göz önüne aldığımızda bin 16 kursa, 22 bin 475 de kursiyere ulaştık. Bu sayı da nüfusa oranla değerlendirildiği takdirde Türkiye genelinde 6’ncı il olarak yerimizi aldık. Bu da sevindirici bir durum. Edirne halkının ne kadar halk eğitim merkezi kurslarını talep ettiği, sosyalleşmek ve hobilerini geliştirmek adına çalışma yaptıkları ortaya çıkıyor” dedi.
‘Hayat Boyu Öğrenme’ çerçevesinde yaş gruplarına göre bazılarının el sanatlarına bazılarının ise dikiş-nakış kurslarına geldiğini belirten Dinç, bunun yanı sıra takı-tasarım gibi çeşitli dallarda da eğitimler verildiğini ifade etti. ‘Emeğimiz Kazanıyor Projesi’ çerçevesinde de 400 civarında kadının çalıştığını söyleyen Dinç, burada da büyük firmalara çanta gibi çeşitli ürünlerin yetiştirildiğine değindi.

Kursiyerler de Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kursların kendilerine terapi gibi geldiğini ifade ettiler.
Dikiş kursuna geldiğini ve kendi kıyafetlerini tasarlamanın mutluluğunu yaşadığını belirten kursiyerlerden Goncagül Aydın (34), bu kurs sayesinde çocuklarının da kıyafetlerini dikmeye başladığını ve aile ekonomisine de katkı sağladığını ifade etti.
Komşusunun tavsiyesi ile dikiş nakış kursuna başlayan Hatice Türkel (62), kursta hem sosyalleşip hem de ev ekonomilerine katkı sağladıklarını aktardı. Herkese bu şekilde kurslara katılma tavsiyesinde bulunan Türkel, kötü düşüncelerden arınıp psikolojik anlamda da rahatladıklarını ifade etti.
Resim yapmanın çocukluk hayali olduğunu söyleyen Elise Meriç (49), 3 yıldır resim kursuna geldiğini ve zaman zaman ortaya çıkardıkları eserlerin satışını yaparak da ev ekonomilerine katkı sağladıklarını belirtti.
Psikolojik rahatsızlığına iyi gelmesi için hobi olarak kursa başladığını söyleyen Pervin Köseoğluları (58), kursların sağlığına çok iyi geldiğini ve moralini yerine geldiğini ifade etti.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side