5 Aralık 2023
3.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE İYİLİK İÇİN ADIM ATACAK

EDİRNE İYİLİK İÇİN ADIM ATACAK

-

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen afetzedelerin yaralarını sarmak amacıyla 8’inci Uluslararası Edirne Maratonu kapsamında ‘Bir Adım At Umudu Yaşat’ sloganıyla Edirne İyilik Yürüyüşü düzenlenecek. Sporun birleştirici gücüyle gerçekleştirilecek yürüyüşten elde edilecek tüm gelir; depremzedeler ve aileleri için AFAD’a bağışlanacak.


Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, 8’inci Uluslararası Edirne Maratonu kapsamında Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle önemli bir farkındalık çalışması gerçekleştirecek. Maraton kapsamında depremzedelerin yaralarını sarmak için ‘Bir Adım At Umudu Yaşat’ sloganıyla Edirne İyilik Yürüyüşü yapılacak. Yürüyüşe katılan herkesin bağışta bulunacağını belirten Dernek Başkanı Önder Akdağ, elde edilen gelirin depremzedeler için AFAD’a aktarılacağını ifade etti.

Akdağ, “Gerçekten büyük bir felaket yaşadık, bu felaket Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına denk geldi ve yüz yılın felaketi olarak adlandırılıyor. Gerçekten ülkemiz büyük bir yara aldı. Yitip giden canlar var. Bunları ifade edecek kelime bulmakta zorlanıyorum. Fakat şöyle bir şey var ki; hayatın devam eden döngüsü var ve biz bundan sonra ki süreçte ne yapacağız, yaralarımızı nasıl saracağız diye konuşmak bunlarla ilgili eylemler faaliyetler yapmak gerekiyor. Biliyorsunuz büyük bir felaket. Şimdi bu süreçte şunu gördük bu felaketin ardında bu kadim milletin dayanışma içinde olduğunu, yardımlaşmaya açık olduğunu gözlemledik. Herkes tek yürek oldu. Bu acılı günleri el birlikte atlatacağız. Biz bir spor kulübüyüz, derneğiz, sivil inisiyatifiz. Depremin ilk anlarından itibaren çok ağladık, üzücü haberler izledik ama bir taraftan da oraya nasıl ulaşabiliriz, ne yapabiliriz düşünmeye başladık. Edirne’den bir sivil inisiyatif olarak bir hareket başlatıyoruz. Bu bir iyilik hareketi. Bir iyilik adımı planlıyoruz. Sembolik bir yürüyüş olacak. Sistem üzerinden kayıt olarak bu yürüyüşe katılan herkes bir bağışta bulunacak. Bağışlar sistemde açık bir şekilde görünecek. Bu bağışları yine AFAD’a aktaracağız. Yaraları sarmak için yine elimizden gelen neyse onu yapacağız. Sporun birleştirici gücünü hepimiz biliyoruz. Bu süreçte ilk refleksi gösteren Saray Bosna maratonu olmuştur spor organizasyonu olarak. Hemen depremin akabinde 4 kilometrelik bir parkurda koşu yapıp buradan elde edilen geliri de Suriye ve Türkiye’deki deprem gören yerlere ulaştırdılar. Tabi spor faaliyetleri bununla ilgili birçok organizasyon yapıyor. Biz de yerelde bu kadim şehre yakışır bir şekilde bir etkinlik yapıp bununla ilgili de bir sosyal sorumluluğumuzu yerine getireceğiz.” dedi.


Şeffaflık konusuna çok önem verdiklerinin altını çizen Akdağ, yapılan tüm bağışların sistemde herkese açık olarak görülebileceğini söyledi.
Akdağ, “Şimdi bir diğer konu var. Bağışlarımızı gerçekleştirirken şeffaflık konusuna çok önem veriyoruz. Bugüne kadar yaptığımız organizasyonların hepsinde doğrudan hiçbir zaman parayla işimiz olmadı. Paraya dokunmuyoruz. Çünkü paraya dokunduğumuz zaman muhakkak insanların kafasında sizinle ilgili şaibeler oluşur. Bu organizasyonda da tıpkı Edirne Maratonu’nda yaptığımız gibi kayıt sistemi üzerinden bir kayıt gerçekleştireceğiz. Sadece kredi kartıyla ödeme yapılacak. Kaydolan herkese anında mail ile teyidi gidecek. Bu iyilik hareketine katıldığına dair bir sertifika gidecek. Ve o liste bütün kamuoyuna, herkese açık. Edirne Maratonu sayfasına giren herkes; listedeki herkesi görebilecek. Şimdi maratondaki resmi paydaşlarımız Gençlik ve Spor Bakanlığı, Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, Atletizm Federasyonu ve biz Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Derneği. Spor faaliyeti yaptığımız için önümüzdeki süreçte dernek ismi de kalkacak. Ama bu iyilik hareketindeki iyilik yürüyüşündeki paydaşlarımız Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side