5 Ağustos 2022
33.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE KARAAĞAÇ BİBERİNDE KURUTMA MESAİSİ BAŞLADI

EDİRNE KARAAĞAÇ BİBERİNDE KURUTMA MESAİSİ BAŞLADI

-

Edirne’de haftalar önce tarlalarda hasadı yapılan Karaağaç biberinde, iplere dizme ve kurutma mesaisi başladı.

Edirne’nin meşhur lezzetti Tava Ciğerin olmazsa olmazı Karaağaç biberinde hasat bitti; sıra iplere dizme ve kurutmaya geldi. Tek tek iplere dizilen ve kurumaya bırakılan acı biberlerin en büyük özelliği; gölgede ve nem oranının düşük olduğu hava şartlarında kurutuluyor olması. Kentin meşhur lezzeti tava ciğerin en büyük yol arkadaşı acı biberler, 60 gün sonra kızgın yağda kızartılarak tava ciğer ile birlikte sofraları süslemek üzere masada yerini alacak.

Yunanistan ile sınır olan tarım arazilerinde biber yetiştirdiklerini ifade eden Üretici Tunahan Ule, 1 ton yaş biberden 70 kilogram kuru biber elde ettiklerini ifade etti.
Ule, “Ciğerin, köftenin ve çorbanın en büyük garnitürü olan biberi kurutmaya başladık. Çok zahmetli ve emek harcanan bir işimiz var. İmece usulü olarak tek tek iplere geçirip üzeri kapalı bir alana asıyoruz. 35-40 derece hava sıcaklığında yaklaşık 1 aylık kurutma süreci var. 1 ton yaş biberden 70 kilogram kuru biber elde ediyoruz. 1 kilo kuru biberin fiyatı 400 lira olarak satılacak. Bizim biberlerimizin en büyük özelliği ince kabuk olmasıdır. Kalın kabuk biberler kesinlikle kurumaz. Gölgede ve nem olamayan bir ortamda kuruması gerekiyor. Yurtiçi ve yurtdışına da biberlerimizden gönderiyoruz. Özellikle Bulgar vatandaşların da ilgisi çok arttı. Kuru biberi çok tüketiyorlar. Bazı ciğerciler Demre biberi kurutuyorlar. Demre biber kalın kabuk olduğu İçin yemesi iyi olmaz. Bizim biberimiz ince kabuklu çubuk kraker gibi kıtır bir şekilde olmasıdır” dedi.
Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi