1 Haziran 2023
24.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE LEZZET ŞENLİKLERİ'NDE POMAK YEMEKLERİ TANITILDI

EDİRNE LEZZET ŞENLİKLERİ’NDE POMAK YEMEKLERİ TANITILDI

-

Edirne’de Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Edirne Lezzet Şenlikleri’nde pomak yemekleri tanıtıldı.

21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası çerçevesinde Edirne’de çeşitli etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. Havsa’nın Naipyusuf köyünde yapılan etkinliklerde 20 çeşit Pomak yemeği tanıtıldı. ‘Naipyusuf Köyü Pomak Yemekleri Tanıtımı’ programına; Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ve eşi Dilek Kırbıyık ile vatandaşlar katılım gösterdi.

Etkinlikte; Pomak kültürüne has 20 çeşit çorba, yemek, börek ve tatlı yapıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Vali Kırbıyık, “Osmanlı’ya yaklaşık bir asır boyunca başkentlik yapmış, payitahtlık unvanı bulunan kadim bir şehirde yaşıyoruz. Bu şehrin bize kattığı son derece önemli kültürel ögeler ve değerler var. Bizler de her gün bunu biraz daha teneffüs ediyoruz.

Tabii bizlerin devlet ve millet olarak temel sorumluluklarımızdan bir tanesi Türk Milletinin sahip olduğu kültürü korumak ve yaşatmak. Bu kültürel ögelerin içerisinde en önemli unsurlardan bir tanesi de mutfak ve gastronomi. İnanılmaz geniş bir yelpaze içerisinde. İçinde bulunduğumuz Edirne’de de bunun değişik boyutlarını çok daha özellikli yemekleri, gastronomik zenginlikleri de her gün gözlemliyoruz. Edirne yemeklerini büyük oranda öğrendiğimizi düşünüyorduk ama Naipyusuf köyüne geldiğimizde Pomak yemekleri boyutuyla yeni yeni birçok yemeği de burada keşfetmenin heyecanını sizlerle birlikte yaşıyoruz. Tabii beni burada mutlu eden diğer bir husus da burada gösterilen birlik ve beraberlik. Havsa Belediyemizin önderliğinde yine kadın girişimciler kooperatifinin önderliğinde, Kaymakamlığımızın koordinasyonluğunda gerek köy muhtarlığımız, gerek köy halkımız, gerekse de hanımefendiler gerçekten müthiş bir birlik sergilemiş.” dedi.

Köy sakinleri de yemeklerini tanıttıkları için mutlu olduklarını ifade ettiler.


Köy sakinlerinden Havva Sevimler, ”Kayınvalidem öğretti bizlere. Sabahtan yufka açmaya başlardık. Rahmetli hep böyle kabak tatlıları yapardı. Açardık kabakları, o da rendeleyip yapardı, herkese tattırırdık” dedi.


Akademisyen Meryem Şentürk Pelin, “Bugün Naip Yusuf köyündeyiz. 27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası çerçevesinde Havsa Kadın Üreticiler Kooperatifi ile beraber Naip Yusuf Köyü ve sakinlerinin emekleriyle birlikte Pomak yemekleri tanıtımını düzenliyoruz. Köyümüzdeki bütün herkesin destekleriyle 20 çeşit yemek hazırladık. Şimdi de ikram edeceğiz” diye konuştu.


Muhtar Serkan Şahin, “Bugün çok mutluyuz. Yöresel Pomak yemeklerinin tanıtımını gerçekleştireceğiz. Böyle bir etkinlik yapmış bulunuyoruz, gururluyuz, mutluyuz, sevinçliyiz“ dedi.

Sevim Kutlu ise, “Türk Mutfağı Haftası’nda ne yapabilirim diye düşünürken Pomak adetlerini tanıtalım istedim. Meryem Hanım sağ olsun hemen yardıma koştu. Onun ilgi alanı ve eğitim alanı, biz sadece projenin yardım kısmındaydık. Yemekleri beraber pişirdik. Yemeklerimiz sunulacak, güzel bir gün geçireceğiz inşallah. Bu yemekleri çok yapardı. Fasulye, keşkek, tapuda yemeği, bakla çorbası, bütün hepsini yapardı. Şimdi gençlerimize tanıtacağız” şeklinde konuştu.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi