14 Nisan 2024
12.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE MARATONU’NA ‘SEÇİM’ GÜNCELLEMESİ!

EDİRNE MARATONU’NA ‘SEÇİM’ GÜNCELLEMESİ!

-

Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından 14 Mayıs 2023’te yapılması planlanan 8’inci Uluslararası Edirne Maratonu’nun tarihi, 4 Haziran 2023 olarak güncellendi. Dernek Başkanı Önder Akdağ, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri tarihinin 14 Mayıs olarak netleşmesinin ardından maraton tarihini güncelleme ihtiyacı duyduklarını ifade etti.

Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Önder Akdağ ve dernek yetkilileri tarafından bugün Margi Hotel’de basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Dernek Başkanı Akdağ, daha önce 14 Mayıs 2023 olarak açıkladıkları 8’inci Uluslararası Edirne Maratonu tarihinin, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerinin aynı tarihte yapılacağının netleşmesinin ardından 4 Haziran 2023 olarak güncellediklerini söyledi.

Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Önder Akdağ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere 8’inci Uluslararası Edirne Maratonu’nun tarihini 14 Mayıs olarak belirlemiştik. Fakat sonradan gelişen seçimle ilgili gündem ve tarih netleşince; biz de doğal olarak maratonumuzun tarihini değiştirme ihtiyacı duyduk. Tabi takvim çok yoğun; birçok yarın ileri tarihlere gidiyor. 8’inci Uluslararası Edirne Maratonu’nu 4 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirme kararı aldık. Tarihi federasyon takviminde de güncelledik. Tabi bu yıl gerçekleştireceğimiz yarış, diğerlerinden çok daha önemli ve anlamlı. Çünkü Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı. Bu sadece Edirne Maratonu komitesi olarak bizler için değil, bütün ülkemizdeki etkinlikler için, kurum ve kuruluşlar için, bütün yurttaşlar için önemli. Biz de maratonumuzu, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yakışır, ülkemize ve şehrimize yakışır bir şekilde bütün kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde başarıyla gerçekleştireceğiz. Amacımız; bu organizasyona katılan bütün sporcuların bu coşkuyu yaşaması. Tabi Avrupa Atletizmin de takvimindeyiz biz. Yaklaşık 50 Avrupa ülkesinden atlet katılıyor bu organizasyona. Bu da bizim omuzlarımızdaki sorumluluğu biraz daha arttırıyor. Çünkü biz Cumhuriyet coşkumuzu, bize konuk olarak katılan bütün misafirlerimize aktarmakla mükellefiz. Bunu ülkemize yakışır bir şekilde yapmakla mükellefiz. O yüzden bunu çok önemsiyoruz. Bütün şehrin bunu önemsemesi gerektiğini düşünüyoruz. Şehrin bütün bileşenlerinin de, organizasyonun kusursuz bir şekilde yapılması adına bu coşkuya ortak olmalarını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Akdağ, Pazarkule Sınır Kapısı’nda yapılan modernizasyon çalışmalarının seyrine göre maraton parkurunda değişiklik yapabileceklerini de ifade etti.
Akdağ, “Maratonumuzun parkuru aslında değişmedi fakat bir güncellemeye ihtiyacımız olacak. Çünkü Pazarkule’de bir çalışma var. Teknik Komitemiz ile beraber parkurda bir inceleme yaptık. Kapının Mart ayında biteceği yönünde bilgi verdiler bize. Eğer Mart ayında kapı tamamlanmış olursa, doğal olarak o kapıya giden yeni yol üzerinden yeni bir güzergah olmuş oluyor. Yeniden parkuru ölçtürüp tescilini yaptıracağız. Ama maraton tarihimize kadar kapı faaliyete geçmezse; organizasyon var olan parkurumuzda gerçekleşecek.” dedi.

Teknik Komite Sorumlusu Muammer Mırsal, Genel Sekreter Ahmet Kadir Çakır ve Başkan Yardımcısı İsmail Kutlu da, maratonun kusursuz yapılabilmesi adına tüm çalışmaları yaptıklarını ifade ettiler.

Balkan Run Koşu Grubu kurucularından Anıl Yaşagör de, spora ve spor kültürüne yatkınlığın artması amacıyla çalışmalar yaptıklarını ve bu kapsamda Edirne Maratonuna da destek vereceklerini belirtti.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side