25 Nisan 2024
16.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE VALİLİĞİ: KAPIKULE’Yİ MÜLTECİLER İŞGAL ETTİ İDDİASI GERÇEK DIŞIDIR

EDİRNE VALİLİĞİ: KAPIKULE’Yİ MÜLTECİLER İŞGAL ETTİ İDDİASI GERÇEK DIŞIDIR

-

Edirne Valiliği, Kapıkule Sınır Kapısı’nda Avrupa’ya gitmek istediklerini söyleyerek gümrük sahasına zorla girmek isteyen bir grubun gözaltına alındığını duyurdu.

Edirne‘de sabah saatlerinde Kapıkule Sınır Kapısı’nın girişine otobüslerle gelen yaklaşık 100 kişilik bir grup, ellerinde pankart taşıyarak, basın açıklaması yapmak istedi. Gümrük sahasına zorla girmeye çalışan gruba, gümrük muhafaza, polis ve jandarma ekipleri müdahale etti. Konuyla ilgili sosyal medyada yapılan paylaşımların ardından yazılı basın açıklaması yapan Edirne Valiliği, “Kapıkule Gümrük Kapısı’nı mülteciler işgal etti iddiası gerçek dışıdır. Gümrük sahasına zorla girmeye teşebbüs eden grubun tamamı gözaltına alınmıştır” açıklamasında bulundu.

Edirne Valiliği’nin yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Sosyal medya hesapları üzerinden yayılmaya çalışılan Kapıkule Gümrük Kapısının mülteciler tarafından işgal edildiğine dair gerçek dışı iddialar üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu oluşmuştur.

24.05.2023 günü saat 09.45 sularında otobüslerle Kapıkule Gümrük Kapısı önüne gelen marjinal bir grup kendilerinin “Ahmedi Barış ve Işık Dinine” bağlı olduklarını, bulundukları ülkelerde sözde bu nedenle baskı gördüklerinden bahisle Avrupa’ya gitmek istediklerini beyan etmişlerdir.

Yasal mevzuat çerçevesinde bu şekilde geçişlerine kesinlikle izin verilmeyeceği bildirilen grup içerisindeki bazı provokatörlerin etkisiyle gümrük sahasına zorla girmeye teşebbüs edilmesi üzerine gümrük muhafaza, jandarma ve polis ekiplerince orantılı bir müdahale gerçekleştirilerek, grubun tamamı gözaltına alınmıştır.

Gözaltına alınan grup içerisinde İngiltere, Tayland, İran, Irak, Azerbaycan, Cezayir, Ürdün ve Türk uyruklu şahısların bulunduğu görülmüş olup provakatif bir amaç taşıdığı değerlendirilen bu olayın organizatörleri ve azmettiricilerine ilişkin adli tahkikat tüm boyutlarıyla sürdürülmektedir.

Bahse konu grup içerisinde yer alan ve kendilerini gazeteci olarak tanıtan Birleşik Krallık uyruklu iki kişinin 22.05.2023 günü gece saatlerinde havayoluyla İstanbul’a geldikleri, akabinde bu grupla buluşarak Kapıkule Gümrük Kapısına kadar birlikte geldikleri tespit edilmiştir.

Grubun gözaltına alınması sonrasında Kapıkule Gümrük Kapısından giriş ve çıkış işlemlerine ivedilikle devam edilmiş olup, halihazırda da bahse konu gümrük kapımızda vatandaşlarımıza sorunsuz şekilde hizmet verilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side