14 Nisan 2024
12.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE’DE 16 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ YEMEK İMKANI

EDİRNE’DE 16 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ YEMEK İMKANI

-

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, 6 Şubat 2023’te başlayacak Eğitim-Öğretim yılı 2’nci döneminde Edirne’de toplam 16 bin 544 öğrenciye ücretsiz yemek verileceğini açıkladı.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı bugün kentteki basın mensuplarıyla Edirne Serhat Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir araya geldi. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, okul müdürü ve öğretmenlerinin de katıldığı programda; adeta ‘üretim deposu’ olan okul hakkında detaylı bilgiler verilerek, mesleki branş eğitimlerinin verildiği sınıflar tanıtıldı. Okuldaki incelemelerin ardından İl Milli Eğitim Müdürü Arpacı tarafından, eğitim alanında kentte yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verildi.

Arpacı, “Öncelikle Bakanlığımızın yaptığı projelerden anaokullarına başlarsak; toplam il geneli sayısına baktığımızda 290 okulumuz var; bunun 45 tanesi özel okul. Öğretmen sayımız özel ve devlet okulu olmak üzere toplam 5 bin 164 öğretmen, derslik sayımız 3 bin 980, öğrenci sayımız ise 59 bin 674 olmak üzere birinci dönemi tamamladık, inşallah ikinci döneme de 6 Şubat’ta başlayacağız. Bakanlığımız Türkiye genelinde 6 bin anaokulunu aştı. 5 yaşındaki okullaşma oranına baktığımızda, yüzde 65’ten yüzde 99’a yükseldiğini görüyoruz. Edirne özeline baktığımızda 3-5 yaş anaokul oranımız yüzde 4.99 oranında arttı, yüzde 57.80 oldu. 4-5 yaş aralığı bir önceki yıla göre yüzde 8.17 artarak 74.03’e çıktı. 5 yaşta da yüzde 91 olan oranımız yüzde 99’a çıktı, artış oranımız da yüzde 7.96. Biz de Bakanlığımızın politikaları çerçevesinde Edirne’de okul öncesi eğitimin artış oranını yukarı çıkarttık. Bu da bize gurur vermektedir.
Mesleki eğitimde, Bakanlığımız başlattığı büyük projelerle özellikle mesleki eğitime çok önem veriyor. Mesleki eğitimde çırak ve kalfa sayısı 1 yılda tam 7 kat arttı ülke genelinde ve 1 milyon 200 bin çırak ve kalfa oluştu. Edirne’de 2021 yılında 284 öğrencimiz vardı meslek eğitim merkezimizde, 2022 yılında bu oran 657’ye çıktı. Oransal baktığımızda yüzde 131 oranında arttığını görüyoruz. Bunun yanında ustalık ve telafi eğitim programları da var, 2022’de 1137 kişi ustalık ve telafi eğitimini tamamladı. Bu da bizim mesleki eğitime verdiğimiz önemin göstergesi.
Bir diğer önemli konu döner sermaye konusu. Bunlar mesleki eğitimle alakalı biliyorsunuz. Yani öğrencilerimizin kendi elleriyle, emekleriyle öğretmenlerimizle birlikte yaptığı çalışmalardan döner sermaye oluşuyor. Her okulumuzun kendi döner sermayesi var yaptığı işe göre. Edirne özeline baktığımızda 2020 yılında 541 bin lira olan döner sermayemiz 2021’de 2 milyon 541 bine, 2022 yılında ise 6 milyon 303 bine ulaşmış durumdadır. Burada emeği geçen bütün öğretmenlerimize ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Gerçekten çok verimli bir çalışma yapıldı. İnşallah döner sermayeler de arttıkça çocuklarımız bunlardan yararlanıyorlar. Hepinizin bildiği gibi basına da yansıdı, asgari ücretin 3’te 1’i oranında, minimum düzeyde öğrencilerimiz buradan katkı almaktadırlar. Bu da son derece sevindirici bir durum. Bakanlığımızın başlattığı köy yaşam merkezleri, bir diğer konuydu. Bu da atıl olan, kapalı olan köy okullarımızı açalım, köylerimiz şenlensin, cıvıl cıvıl olsun, orada hem halk eğitim merkezlerimiz tarafından kurslar açılsın, hem de eğer ki ihtiyaç vara okul öncesi açalım ve oraya öğrencilerimiz oradan yararlansınlar. Bu bağlamda bakanlığımız ülke genelinde 2 bin 200 köy yaşam merkezini açtı. Edirne özeline baktığımızda 20 tane köyde yaşam merkezi açıldı. Bunlardan 4 tanesinde ana sınıfı da mevcuttur. Keşan Yerlisu İlkokulu’nda, Uzunköprü Değirmenci İlkokulu’nda, Süloğlu Akardere’de ve İpsala Sarıcali Köyü’nde anasınıflarımız var.” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ‘5 Milyon Öğrenciye Ücretsiz Yemek’ hedefiyle başlatılan proje kapsamında 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı 1’inci döneminde Edirne’de 5 bin 974 öğrenciye ücretsiz yemek imkanı sağladıklarını söyleyen Arpacı, 6 Şubat’ta başlayacak 2’nci dönemde ise bu sayıyı 16 bin 544’e çıkaracaklarını ifade etti.
Arpacı, “Bakanlığımız 5 milyon öğrenciye ücretsiz yemek dağıtımı için işleme başladı. İnşallah ikinci dönem, yani 6 Şubat’ta bütün okul öncesindeki öğrencilerimiz, anasınıflarındaki öğrencilerimiz, taşımalıyla gelen öğrencilerimiz burada yemeklerini ücretsiz olarak yiyecekler. 5 milyon hedefi son derece önemli, anaokulu ve anasınıfındaki tüm öğrencilerimize ücretsiz yemek veriyoruz parolasıyla bakanlığımız bunu başlattı. Bakanlığımızca Edirne’de birinci dönem; okul öncesi 154, taşımalı 4826, pansiyonlarda 994, ilkokulda 1586 ve ortaokulda 647 olmak üzere 5974 öğrencimiz ücretsiz yemekten faydalandı. İkinci dönem ise Edirne’de ücretsiz yemekten toplam 16 bin 544 öğrencimiz faydalanacak.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side