24 Haziran 2024
29.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE’DE 19 MAYIS COŞKUSU

EDİRNE’DE 19 MAYIS COŞKUSU

-

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Edirne’de de coşkuyla kutlandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Edirne’de törenlerle kutlandı. Sabah saatlerinde protokol mensupları ve öğrencilerin oluşturduğu kortej, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde 25 Kasım Stadyumu önünden Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü.

Kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile öğrencilerin katıldığı törende; Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Ardından Belediye Bandosu eşliğinde Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak, “19 Mayıs; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletinin bağımsızlık inancından aldığı güçle, işgal kuvvetlerini topraklarımızdan söküp atmak için başlattığı direnişin ilk adımıdır.” İfadelerini kullandı.
Ak, “19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletinin bağımsızlık inancından aldığı güçle, işgal kuvvetlerini topraklarımızdan söküp atmak için başlattığı direnişin ilk adımıdır. Türk Milletinin, emperyalist güçlere karşı birlik ve beraberlik içinde, zulme boyun eğmeyeceğini haykırarak tarihin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından birinin yazılmaya başladığı gündür. Aziz milletimiz İstiklal Savaşı boyunca azim, cesaret, kararlılık ve inancını muhafaza etmiş, her türlü zorluğa göğüs gererek canı pahasına vatanını ve bayrağını korumasını bilmiştir. Bu kahraman milleti, küçük bir toprak parçasına sıkıştırma planları sonuçsuz kaldığı gibi; bu büyük mücadeleyle dünyadaki ezilen milletlere örnek olmuştur. Sevgili gençler, ecdadımızın istiklali ve istikbali uğruna sergilediği kahramanlıkları gelecek nesillere aktarmak en önemli vazifemizdir. Milletimiz sizden, ecdadımızdan teslim aldığımız kutlu emanete sahip çıkmanızı bekliyor. Milli değerlere bağlı, evrensel değerlerle barışık ve geleceğe güvenle bakarak yetişmeniz, 19 Mayıs ruhunu anlamanız ve benimsemeniz, geleceğiniz açısından önem taşımaktadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği gibi; gençlerimiz vizyon, hedef ve değerlerimize sahip çıkarak devraldıkları bayrağı çok daha ileriye taşıyacak ulusal ve uluslararası alanlardaki başarılarıyla ülkemizi güçlü şekilde temsil etmeyi sürdüreceklerdir.  Gençlerimizden onlar için inşa ettiğimiz aydınlık Türkiye’de eğitimden istihdama, sanattan spora bütün alanlarda sunduğumuz imkanları, verdiğimiz destekleri en iyi şekilde değerlendirmelerini bekliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle başta Sayın Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyor, sevgili gençlerimizin, saygıdeğer Edirneli hemşerilerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını yürekten kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side