24 Haziran 2022
28.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE’DE 3+1 DAİRE FİYATI 3 MİLYON LİRAYA YAKLAŞTI

EDİRNE’DE 3+1 DAİRE FİYATI 3 MİLYON LİRAYA YAKLAŞTI

-

Ev almak artık hayal oluyor. Arsa fiyatları ve maliyet artışlarından dolayı Edirne’de ev fiyatları yeni yıldan bu yana yüzde 250 oranında artış gösterdi. Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, 3+1 daire fiyatlarının 2,5 milyon lirayı aştığını söyleyerek, “parası olan gayrimenkule yatırım yapsın. Önümüzdeki iki ayda fiyatlar daha da artacak” uyarısında bulundu.

Konut fiyatlarındaki artış devam ediyor. Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Edirne’de ev fiyatları 2,5 milyon lirayı aştı. Kiralık dairelerde de rakamlar dudak uçuklatıyor. Lüks bir sitede kiralık 3+1 dairenin fiyatı 4-5 bin lira civarında.

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, fiyatların önümüzdeki aylarda daha da yükselebileceğini söyleyerek, parası olanın gayrimenkule yatırım yapması önerisinde bulundu.

Feda, “Kiralık dairelerin fiyatları yükselmiş durumda. İçinde kiracısı olan bile düşük fiyattan oturuyorsa mal sahibi boşaltmak için elinden geleni yapıyor. Ama kanun çerçevesinde korunduğundan kiracılar bu konuda şanslı. Devletin vermiş olduğu yüzde 25 artışla şu an mal sahipleri bu artışlardan memnun değil. Türkiye ekonomisi malum. Yüzde 100-200 gibi bir fiyat artışında ortalamaya aldığında yüzde 40 gibi Haziran ayında çıkan bir artışa istinaden, ev sahipleri yüzde 40 artış beklerken kiralık evlerinde, devletin çıkarmış olduğu kanunla yüzde 25 bandında kaldı. Mal sahiplerini de mutlu eden bir haber değil. Bugün bir 3+1 daire maliyetlerin artmasından dolayı fiyatlandırmayla kalktığı zaman 2 milyon lira gibi bir rakam veriyor. 2 milyon gibi bir rakam verdiğinde de burada bin, 2 bin, 3 bin liraya kiralık evini vermek istemiyor. En az kiralık daireler, güzel bir site içerisinde, havuzu, güvenliği olan bir yapı 4-5 bin lira aylık kirası var. Normal 1+1 eşyalı kiralamaya kalktığınızda iyi bir bölgede 2,5-3 bin lira arasında değişiyor. İçi boş 1+1 daire 2 bin lira civarında. 2+2 daireler de 3-3,5 bin lira arasında şu anda. Bugünkü değerlemeye göre satın almaya kalktığınızda 1+1 daire 700-800 bin lira, 2+1 daire 1 milyon 300 bin ile 1 milyon 700 bin lira civarında yerine göre, 3+1 daire de güzel bir yerde almaya kalktığınızda 1 milyon 800 bin lira ile 2 milyon 200 bin lira bandında. İkinci el fiyatlar bile bu rakamlara yaklaşmış durumda. 20-25 yıllık binalar 1 milyon lira civarında. Bu da arsa fiyatları ve maliyetin artmasından dolayı. O da bugünkü rakamlardan bahsediyoruz. İki ay sonunda Temmuz ve Ağustos Türkiye için zor geçecek bir dönem. Emekli ve memur maaşlarına gelecek zamlardan dolayı bunlara yüzde 20-30 civarında bir ilave bekleniyor. Bugün 2 milyon liraya alacağınız bir ev, yarın öbür gün 2,5 milyon-3 milyon lira bandına dayanacak. Bugün paranız kenarda olup kur korumalı faizde olanlara, gayrimenkulün kazandırdığı kazandırmayacak. Bundan 8 ay önce 800-900 bin liraya aldığınız 3+1 daireler, 2,5 milyon lira bandına dayandı. Yani yüzde 250 gibi artışlar var. Bu getiriyi ne altın ne dolar ne Euro ne de bankadaki faiz kazandırmıyor. Parası olan gayrimenkule yatırım yaparsa veya yaptıysa buradaki kazancını çok rahat görecek” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi