20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE’DE BOZULAN YOLLARIN HEPSİ BU YAZ YAPILACAK

EDİRNE’DE BOZULAN YOLLARIN HEPSİ BU YAZ YAPILACAK

-

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentteki altyapı çalışmalarından dolayı bozulan yolların tamamının bu yaz yapılacağını açıkladı. Başkan Gürkan, “vatandaşların şikayeti var haklılar. Bu yaz bozulan yolların hepsini yapacağız, kararlıyız” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentteki altyapı çalışmalarından dolayı bozlan yolların bu yaz aylarında yapılacağını açıkladı. Başkan Gürkan, katıldığı açılış töreninde yaptığı konuşmada geçtiğimiz Ekim ayında bozulan yolların onarımı konusunda planlama çalışmasına başladıklarını, bu yaz tamamını yapmakta kararlı olduklarını söyledi.
Gürkan, “Ülkemizin her tarafını saran derin bir yoksulluk var. Örnek vereceğim, Edirne’de çok miktarda bozuk yol var alt yapıdan dolayı vatandaşın şikâyeti var haklılar. Bu yaz bu yolların hepsini yapacağız kararlıyız. Geçtiğimiz Ekim ayında bu yolların yapılmasıyla ilgili planlamaya başladık, çalışmaya başladı arkadaşlarımız, tespitleri yaptılar. Neye ihtiyacımız var, ne kadara ihtiyacımız var sonuçta her şey paraya dayanıyor. Ekim ayında çalışmaya başladığımızda 100 bin ton asfalt yapalım Başkanım bu yıl dediler tamam dedik. 100 bin ton asfalt yapmak için mazotu, iş makinesi, doğalgazı onları bir tarafa koyuyorum onlar ayrı. Sadece Bitüm dediğimiz asfaltın ham maddesi vatandaşın zift bizim bitüm dediğimiz bir malzeme var. Petrol türevi onu TÜPRAŞ dan peşin para ile alıyoruz. Yatırdığımız para o gün ki kur üzerinden 10 kuruş eksik ise tanker sıraya girmiyor. 10 kuruşu tamamlıyorsunuz öyle sıraya giriyor. 100 bin ton asfalt yapmak için 5 bin ton altını çizerek söylüyorum.
Bugün sabah gözümüzü açtık artık benim telefonda uygulaması var oraya bakıyoruz Bitüm fiyatı, akaryakıt fiyatı, bu sabah baktım 9 bin 271 lira olmuş yani tonuna yaklaşık bin lira zam gelmiş. Ama biz 5 bin ton alacağız. Dolayısıyla tonundaki 1000 liralık artış bize 5 milyon TL bir yük olarak geliyor. Şimdi bizim 41,50 milyon çıktı 46,50 milyona tablo bu. Mazot için geçen hafta bir indirim yaptılar 20 lira 34 kuruşa düşmüştü. Dün akşam itibariyle 23 lira 70 kuruş 24 lira. Biz yılda 700 bin litre mazot kullanıyoruz Edirne belediyesi olarak. Geçen yıl 6.80’di 7 lira desek 5 milyon, 4 milyon 905 milyon. Şuan da 24 lira mazotun litresi yine 700 bin litre mazot kullanacağız. Ne yapıyor 16 milyon 800 bin lira, 5 milyon 800. Diyeceksiniz ki biz seni anlatın diye değil çöz diye seçmedik, çöz diye seçtik çözüyoruz çözeceğiz. Edirneliler bir araya geldi mi çözemeyeceği bir şey yok çözeceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side