5 Aralık 2023
3.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE’DE EBABİL KUŞU BULUNDU

EDİRNE’DE EBABİL KUŞU BULUNDU

-

Edirne’de yaşayan bir vatandaş, Dünyanın en nadir kuşlarından biri olan Ebabil kuşu buldu. Ebabil kuşu, doğaya salınması için yetkililere teslim edilecek.


Dünyanın en nadir kuşlarından biri olan ve neredeyse tüm ömrünü uçarak geçiren Ebabil kuşu, Edirne’de bir vatandaş tarafından bulundu. Bir arkadaşının kuşu bitkin halde bulduktan sonra kendisine teslim ettiğini belirten Mustafa Semerci, kuşu yetkililere teslim edeceğini ifade etti.


Semerci, “Bu kuşu benim tanıdığım bir arkadaşım çalılığın üstünde bulmuş. Bana getirdi. Ben de sahip çıkmak için internette araştırma yaptım. Ebabil kuşu olduğunu öğrendim. Daha önce hiç görmemiştim. İlk defa rastladım. İnternette araştırdığımda çok fazla bulunmayan bir kuş olduğunu öğrendim. Genelde 8 ay boyunca havada uçan, hiç konmayan, havada uyuyan bir kuş olarak anlatılıyor. Yeme ihtiyacını havada yakaladığı böceklerle karşılıyormuş. Su ihtiyacını da rutubetli havadan, çok ufak yağmur tanecikleri gibi şeylerle karşılıyormuş. Doğa Koruma Müdürlüğüne telefon edip veya götürüp teslim edeceğim. Bu kuşu bir minareden salmanın daha uygun olduğunu söylüyorlar. Alçaktan yukarıya doğru uçamıyorlar. Yere düştüklerinde bir daha kalkamıyorlarmış. Yavru yapmak için de çok yüksek kayaların altına girip oralarda yavruları ile birlikte uçuyorlar diye yazılıyor. Birkaç gün benim misafirim. Kedi maması yedirin diye yazıyor ama çok zor oluyor. Gagası çok ufak. Tırnakları ile bütün işlerini hallediyor.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side