22 Mayıs 2024
23.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE'DE KAN BAĞIŞ SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI

EDİRNE’DE KAN BAĞIŞ SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI

-

Kahramanmaraş’ta sabaha karşı meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından Kızılay tarafından başlatılan kan bağışı kampanyası kapsamında Edirne’de de çadırlar kuruldu. Kan bağışında bulunmak isteyen kolluk kuvvetleri ve vatandaşlar, kurulan çadırlara akın etti.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 4.17’de 7.7, Elbistan ilçesinde ise saat 13.24’te 7.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde can kayıpları yaşanırken; Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Edirne’de de kan bağış seferberliği başlatıldı.

Yaşanan deprem sonrası Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, bölgeye ilk etap sevkiyat için ulusal kan stoklarının olduğunu ancak ilerleyen saatlerde meydana gelebilecek ilave kan ihtiyaçları için, Türkiye genelinde tüm vatandaşlara kan bağış çağrısı yapmıştı.

Bu çerçevede deprem bölgelerindeki kan ihtiyacı için Edirne’de iki noktada kan alımı yapılmaya başlandı. Kızılay Kan Bağış Merkezi ve Edirne Valiliği bahçesinde kurulan çadırda kan bağışı kabul edileceğini duyan Edirne halkı, kan vermek için merkezlere akın etti. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel, kentte görev yapan kolluk kuvvetleri ve vatandaşlar; kan verebilmek için kan bağış noktalarında uzun kuyruklar oluşturdu.

Deprem ve doğal afet gibi durumlarda akla ilk gelen şeyin kan bağışı olduğunu söyleyen Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Doktor Batuhan Değiş, saat kavramı olmadan kan alımını sürdüreceklerini ifade etti.

Batuhan Değiş, “Ciddi bir kan ihtiyacı olduğu için yoğunluk oluyor. Son 1 haftadır genel müdürlüğümüzün de önderliğinde yürütülen bir kan bağış kampanyamız vardı. Havalar soğuk olduğu için kan stoklarımız düşüyor. Biz de kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır sloganıyla kan alımını sürdürüyoruz. Acil durumlarda gösterilen ilgiden çok memnunuz.”
Ekiplerin saat kavramı olmadan kan alımını sürdüreceğini belirterek kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşlara çağrıda bulundu.

Vatandaşlar da deprem bölgesindeki insanlara yardım etmek istediklerini belirttiler.

Ece Dikbıyık, ellerinden gelen tek şeyin kan bağışı yaparak destek olmak olduğunu belirterek deprem bölgesindeki insanlara yardım etmek istediklerini aktardı.

Sinem Dikbıyık, vatandaşlara kan bağış çağrısında bulundu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side