24 Mayıs 2024
10.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE’DE ROKET TASARLAYAN ÜNİVERSİTELİLER FİNALDE YARIŞACAK

EDİRNE’DE ROKET TASARLAYAN ÜNİVERSİTELİLER FİNALDE YARIŞACAK

-

TEKNOFEST 2023’te düzenlenecek ‘Dikey İnişli Roket Yarışması’ için yaklaşık 5 ayda tasarladıkları roketin atış hazırlık raporunu tamamlayan ve 56 üniversite arasından 2’nci olan Trakya Üniversitesi Meriç Roket Takımı öğrencileri, bu başarıyı şampiyonlukla taçlandırmak istiyor.

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri Meriç Roket Takımı, 5 ayda ürettiği roket ile TEKNOFEST ‘Dikey İnişli Roket Yarışması’nın ‘Atışa Hazırlık’ aşamasında 2’nci oldu ve finalde yarışmaya hak kazandı. Danışman hocaları ile birlikte Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret eden öğrenciler, çalışmalarını büyük bir mutlulukla anlattı.

Rektör Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi öğrencilerinin başarısından dolayı gurur duyduklarını ifade etti.

Rektör Erhan Tabakoğlu ,“TEKNOFEST üniversite gençliğinde büyük heyecan uyandırdı. Bu sene 15 ayrı takım farklı kategorilerde yarıştı. 56 proje arasından 2’nci olarak yarışmaya hak kazandık. Bu dikey inişli roket projesi. Bunun dünyada çok yeni bir sektör olduğunu öğrendik. Farklı disiplinlerden gencecik mühendislik öğrencilerinin böyle bir proje ile ödül almasından gurur duyduk” dedi.

Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Metin Aydoğdu ise, öğrencilerin başarılı olması için her türlü desteği verdiklerini söyledi.

Mühendislik Fakültesi Dekanı ve rektör yardımcısı Metin Aydoğdu, “Bu sene öğrencilerimiz çok istekli. 15 takım katıldı. Öğrencilerimizin başarılı olması için her türlü desteği veriyoruz. 2-5 Nisan arasında deneme testleri yapılacak. Bu aşamayı başarı ile geçenler final yarışlarına katılacak.”

Trakya Üniversitesi öğrencileri de, roketi 5 ayda tamamladıklarını belirttiler.

Roket takımından Atahan Güne, 5 ay gibi kısa bir sürede bu roketi tamamladıklarını belirtti. Roketi kısa sürede tamamladıklarını ve okulun çok büyük destek gösterdiğini aktaran Güne, emeği geçenlere ve destek olanlara teşekkür etti.

Trakya üniversitesi makine mühendisliği son sınıf öğrencisi Aleyna Elmas Kaya, “ 5 ay gibi kısa bir sürede sınav haftası ile çakışan dönemlere rağmen yemeden, içmeden, uyumadan büyük çaba gösterdik. Hem sınavları verdik hem de roketi başarıyla yaptık.” ifadelerini kullandı.

2-5 Nisan tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek deneme atışlarına katılıp sonra da finalde ter dökecek öğrenciler, yarışmada birinci olmayı hedefliyor.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side