20 Haziran 2024
37.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE’DE TARLADA EKİLİ YONCAYI TIRTILLAR YEDİ!

EDİRNE’DE TARLADA EKİLİ YONCAYI TIRTILLAR YEDİ!

-

Edirne’de son günlerde özellikle ayçiçeklerinde görülen çayır tırtılı, yeşil gördüğü her şeyi obur bir şekilde yiyip kurutuyor. Çayır tırtılları, Karaağaç Mahallesi’nde tarlada ekili yoncayı iki günde yiyip kurttu. Ziraat Mühendisi Aynur Hatikler, yonca tarlasındaki verim kaybının yüzde yüz olduğunu söyledi.

Son günlerde Trakya bölgesinde özellikle ayçiçeği tarlalarına dadanan çayır tırtılları, mısır ve yonca tarlalarında da görülmeye başlandı. Karaağaç Mahallesi’nde yonca ekili tarlaya dadanan çayır tırtılları, yaklaşık 3 dönümlük tarlada ekili yoncayı iki günde yiyip kuruttu.

Edirne Ziraat Odası’nda Tarım Danışmanı olarak görev yapan Ziraat Mühendisi Aynur Hatikler, Trakya bölgesinde yoğun bir şekilde çayır tırtılı görüldüğünü belirterek, tarlada ekili üründe yüzde 90’a kadar verim kaybına neden olduğunu, yonca tarlasındaki verim kaybının ise yüzde yüz olduğunu açıkladı.

Hatikler, “Trakya bölgesinde şu anda yoğun bir şekilde çayır tırtılı popülasyonu var. Edirne merkez bölgesinde fazla popülasyon yok ama, yonca tarlasında iki günde tarla bu hale geldi. Edirne bölgesindeki diğer ayçiçeği ve mısır alanlarında yoğun popülasyon yok. Erken ilaçlamalar da başladı. Yaklaşık 24 saatte bir tarlayı kurutabiliyorlar. Verimde yüzde 80-90’a kadar verim kaybına neden olabiliyorlar. Bu tarlada verim yüzde yüz kayıp olmuş şu anda” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side