20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE’DE ÜRETİP DÜNYAYA PAZARLIYORLAR

EDİRNE’DE ÜRETİP DÜNYAYA PAZARLIYORLAR

-

Edirne’de tamirini yaptığı balya makinalarını üretmeyi başaran Mustafa Çınarkök, şimdi dünyanın birçok ülkesine saman balyası makinası satıyor. Makina Mühendisi oğlu ile birlikte Trakya’da balya makinası üretimi yapan tek firma olduklarını söyleyen Çınarkök, hedeflerinin fabrika kurmak olduğunu açıkladı.

  Edirne’de tarım aletleri tamiriyle işe başlayan Çınarkök ailesi, şimdi ürettikleri saman balyası makinalarıyla dünyada adından söz ettiriyor. Takayadın Köyü’nde başladıkları tamir atölyesini Yeni Sanayi Sitesi’ndeki atölyelerinde sürdüren Mustafa Çınarkök, babasından devraldığı atölyede balya makinası imalatı yaparak işini ilerletti.

  On yılı aşkın süredir üretimini yaptığı makinaları dünyanın pek çok ülkesine pazarlamayı başaran Çınarkök, en büyük destekçisi olan Makina Mühendisi oğluyla birlikte senede 15 adet balya makinesi üretiyor.

 Üretimini yaptıkları balya makinaları için en son Azerbaycan’dan talep geldiğini söyleyen Mustafa Çınarkök, Trakya’da bu işi yapan tek firma olduklarını, hedeflerinin fabrika kurmak olduğunu söyledi.

Çınarkök, “1975’te Tayakadın köyünde kurulmuş olan firmamız, 2010 yılında babam tarafından bana devredildi. Üretimle ilgili neler yapabiliriz diye düşündük, yurt içi ve yurt dışındaki fuarları gezerek üretimin yapmak istediğimiz balya makinası hakkında bilgi topladık. Bu arada tezgah parkını yeniledik, atölyemizi genişlettik. Yıllarca tamirini yaptığımız makinanın üretimine başladık. Oğlum da Makine Mühendisi oldu.  Birlikte makinaları yapıyoruz. Ürettiğimiz makinalar yurt içi ve yurt dışından çok talep görüyor. Afrika, Moritanya, Bulgaristan, Yunanistan’a makine sattık. Yakın zamanda Azerbaycan’a da makine satacağız. Irak’tan da makine talebi geldi. Bütün dünyaya pazarlıyoruz. Bundan sonra talep gelen yerlere ilgi gösterip imalatımıza devam edeceğiz.

 Bu makinayı Türkiye’de sayılı firma var. Trakya’da bayla makinası üreten tek firmayız. Yılda yaklaşık 15 tane makine yapabiliyoruz. Biz atölyede yaptığımız için fabrika kuramadık daha ama niyetimiz var, fabrika kurduktan sonra kurumsal ve planlı şekilde hareket ederek sayısını daha da arttırabileceğimize inanıyoruz. Bu ürünlerin dışında toprak işleme makinaları da üretiyoruz. Bu makinalardan da diğer ülkeler pazarlıyoruz” dedi.

Makine Mühendisi Mutlu Çınarkök de babasıyla birlikte yurt içi yurt dışında birçok fuara katılarak üretimini yaptıkları makinalar hakkında bilgi edindiklerini, bu bilgilerle de üretim yaptıklarını söyledi.

Çınarkök, “Makine mühendisliğini bitirdim. Babamla birlikte bu işe başladığımızda, 2008 yıllarında bu işe yöneldim. Babamla fuarları gezerek etkili bilgiler kazanarak bu bilgileri kullanmaya başladık. Tamirini yaptığımız balya makinasını şu anda üretimini yapıyoruz. Yıllık üretim kapasitesini arttırdık” dedi. 

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side