22 Mayıs 2024
23.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE’DE VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ TOHUM VE FİDE DAĞITILDI

EDİRNE’DE VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ TOHUM VE FİDE DAĞITILDI

-

Edirne Belediyesi’nin yerli üretimi desteklemek amacıyla düzenlediği Tohum Takas Şenliği’nin ikinci gününde ücretsiz tohum ve fide dağıtıldı. Vatandaşların tercihi sebze tohumlarından yana oldu.

Edirne Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Tohum Takas Şenliği’nin ikinci gününde vatandaşlara ücretsiz tohum ve fide dağıtıldı.

Kent Ormanı’nda yapılan etkinlikte tohum stantları kurularak, vatandaşlara hem tohumlarla ilgili bilgi verildi, hem de tohum dağıtıldı.

Belediye görevlileri tarafından da vatandaşlara Mil toprak dağıtımı yapıldı.

Vatandaşlar, kurulan tohumluk stantlarından bahçelerine ekmek için ücretsiz tohum ve fide alma imkanı buldu.

Tohum Takas Şenliği’nde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün standında tıbbi aromatik bitkiler ilgi gördü.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Teknik Koordinatörü İrfan Öztürk, belediye tarafından düzenlenen etkinliğin önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

Öztürk, “Belediye başkanlığının başlattığı bu çalışmalar, özellikle toprak ve tarımla, küçük aile işletmesi şeklinde özellikle sebzede kendi imkanları dahilinde üretim yapabilmeyi sağlıyor. Bu çok önemli bir çalışma. Biz de bu çalışmalara kısmen katkı sağlamak amacıyla hem de bölgemizde küçük aile işletmeciliği şeklinde tıbbi aromatik bitkilerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Karaağaç mevkiinde tohum üretim çalışmaları başladı. Bu stantta da vatandaşlara bu konularda bilgiler veriyoruz” dedi.

Öztürk, vatandaşların genel olarak sebze ve aromatik bitkilere ilgi gösterdiğini kaydetti.

Öztürk, “Bu etkinlikte bizim gördüğümüz sebze, süs bitkileri tohumluk dağıtımına vatandaşlar ilgi gösteriyor. Bizde de daha çok tıbbi aromatik bitkilerle ilgili standımız ilgi görüyor” dedi.

Kurulan stantları gezerek tohumluklar hakkında yetkililerden bilgi alma imkanı bulan vatandaşlardan bazıları sebze, bazıları ise çim tohumu almayı tercih etti.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side