20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE'DEKİ YABANCI ÖĞRENCİLERDEN DEPREMZEDELERE KAN DESTEĞİ

EDİRNE’DEKİ YABANCI ÖĞRENCİLERDEN DEPREMZEDELERE KAN DESTEĞİ

-

Edirne’de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler, depremzedelere destek olmak amacıyla Göç İdaresi Müdürlüğü koordinasyonunda ‘Biz birlikte güçlüyüz’ mottosu ile Kızılay’a gönüllü olarak kan bağışında bulundu.

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli olmak üzere 10 ili etkileyen depremlerin ardından yaralarının sarılması için tek yürek oldu. Depremin yaşandığı ilk günden itibaren vatandaşlar gerek kanlarıyla, gerekse depremzedelere gönderdikleri yardım malzemeleri ile onlara destek olmaya çalıştı. ‘Biz birlikte güçlüyüz’ mottosu ile kan bağışında bulunan Kosova, Yunanistan, Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Azerbaycan, Türkmenistan ve birçok uyruktan öğrenci, bu zor dönemde Türk Halkı’nın yanında olduklarını gösterebilmek için harekete geçti.

Kan bağış merkezine gelen Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık’ın eşi Dilek Kırbıyık, bağıştan bulunan öğrencilere teşekkür etti. İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu ve Göç İdaresi çalışanları da öğrencilerle birlikte kan verdi. Kampanya çerçevesinde 30 yabancı öğrenci ile 20 müdürlük personeli bağışta bulundu.

Depremzedelere destek olmak amacıyla kan bağışında bulunan öğrenciler, deprem dolayısıyla çok üzüldüklerini belirterek, Türkiye’nin yanında olduklarını söylediler.

Batuhan Hasan, “Uluslararası öğrenciler olarak yurt dışında ve ülke içerisinde biz devletin varlığını her zaman hissettik. Hiçbir zaman kendimizi yabancı hissetmedik. Ana vatanın evlatlarıyız. Her ne kadar yurt dışında doğup büyüsek de biz de böyle bir katkıda bulunmak istedik” dedi.

Depremde yaralananlara acil şifalar, ölenlere de rahmet dileyen Kuzey Makedonyalı Öğrenciler Birliği Başkanı Hişam Emin, Kuzey Makedonya’da deprem sonrası yas ilan edildiğini ve yardım seferberliği kararı alındığını belirtti.

Hişam Emin, “Kuzey Makedonyalı Öğrenciler Birliği olarak Türkiye’nin yanında olmaya çalışıyoruz. Biz Türk’üz, anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti. Türkiye nasıl her zaman bize kol kanat gerdiyse biz de Türkiye Cumhuriyeti’nin bu zor zamanında yanında olmak istedik” ifadelerine yer verdi.

Kan bağışı yapan Kuzey Makedonyalı Adis Bayramoski ise Balkanlar olarak her zaman Türkiye’nin yanında olduklarını ve çok duygulandıklarını söyledi.

Etiyopya uyruklu öğrenciler Khadija Yimaj ve Rukeya Yassin, deprem dolayısıyla çok üzüldüklerini belirterek, depremzedelerin eski hayatlarına kavuşmasını diledi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side