24 Haziran 2022
18 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNELİ ÜRETİCİLERE AYÇİÇEĞİ TOHUMU DAĞITILIYOR

EDİRNELİ ÜRETİCİLERE AYÇİÇEĞİ TOHUMU DAĞITILIYOR

-

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında, Edirne’de üreticilere yağlık hibrit ayçiçeği tohumu dağıtılıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında; ayçiçeği üretiminin arttırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda Edirne İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan İkinci Ürün Ayçiçeği Üretiminin Arttırılması Projesi kapsamında; 271 üreticiye 8 bin 575 dekar alanda ekilmek üzere 4 bin 150 kilogram yağlık hibrit ayçiçeği tohumu dağıtılıyor. Proje sonucunda 1750 ton ayçiçeği üretimi bekleniyor.

Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından uygulanan ayçiçeği projeleri hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“İlimizde Nisan ayında uygulamaya konulan Ayçiçeği Üretiminde Yerli Çeşit Tohum Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi ile birlikte, İkinci Ürün Ayçiçeği Üretiminin Artırılması Projesi dikkate alındığında; uygulanan 2 proje ile birlikte İl Müdürlüğümüzce 2022 üretim sezonunda 434 üreticimize 5 bin 260 kilogram hibrit ayçiçeği tohumu yüzde 75 hibeli olarak dağıtılmış olacak olup; dağıtılan tohumlar ile 11 bin 340 dekar alanda Ayçiçek ekimi ve 2445 tonluk bir üretim gerçekleşmiş olacaktır. İlimizde 2021 yılı üretim sezonunda 1 milyon 73 bin 508 dekar alanda ayçiçeği ekimi yapılarak 285 bin 286 ton ayçiçeği üretimi gerçekleştirilmiştir. 2022 üretim sezonunda ise ekim alanımızın 1 milyon 200 bin dekar alana yaklaştığını görmekteyiz. Ayçiçeklerimizin gelişme durumları İl ve İlçe Müdürlüklerimizce takip edilmekte olup, Mayıs ve Haziran aylarında alınan yağışların etkisi ile gelişimlerin oldukça iyi olduğu değerlendirilmektedir.”

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi