20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNELİLER DEPREMZEDELER İÇİN TEK YÜREK OLDU

EDİRNELİLER DEPREMZEDELER İÇİN TEK YÜREK OLDU

-

Edirne halkı, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilde büyük yıkımlara neden olan depremlerden etkilenen vatandaşlar için seferber olmaya devam ediyor. Edirne Valiliği tarafından başlatılan yardım kampanyası kapsamında depremzedelerin acil ihtiyaçlarını karşılamak isteyen Edirneliler, bugün de Mimar Sinan Kapalı Spor Salonu’na akın etti.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilde büyük yıkımlara neden olan 7.7 ve 7.6’lık depremlerden etkilenen vatandaşlar için pazartesi günü Edirne Valiliği tarafından acil ihtiyaç listesi yayınlanarak, yardım kampanyası başlatılmıştı. Yardım kampanyasının başladığı ilk andan itibaren Mimar Sinan Kapalı Spor Salonu’na akın eden Edirneliler, acil ihtiyaç listesindeki malzemeleri yetkililere teslim etmeye devam ediyor. Türüne göre ayrılarak tek tek paketlenen ürünler, AFAD koordinasyonunda deprem bölgesine ulaştırılıyor. Yetkililer, bugün itibariyle Edirne genelinde toplanan yardım malzemeleriyle dolu 35 tırın deprem bölgesine gönderildiğini ifade ettiler.

Yardım getirenler ve malzemelerin paketlenmesinde gönüllü olarak görev yapan vatandaşlar, depremzedelerin yaralarını sarmak adına ellerinden gelen çabayı göstermeye gayret ettiklerini belirttiler.
Edirneliler olarak ellerinden gelen çabayı göstermeye çalıştıklarını söyleyen vatandaşlardan Görkem Samancı, “Herkes sağ olsun birçok eşya getirdi. Bizlerde burada kolilere yerleştirip düzen sağlıyoruz. Ellimizden gelen çabayı göstermek istiyoruz. Gelen yardımları ise erkek, çocuk ve kadın olarak ayırıyoruz. Daha sonra bu yardımları koliledikten sonra tırlara yerleştiriyoruz” dedi.

Ailesinin ve akrabalarının Diyarbakır’da olduğunu belirten Hazal Ay, çok kötü bir durumda olduğunu ifade ederek, ellerinden geldiği kadar Edirne’den deprem bölgesine destek olmaya çalıştıklarını belirtti.

Vatandaşların akın akın yardım için erzak getirdiklerine vurgulayan Oya Vardar, “Depremzedelerimiz için çok üzgünüz ve ellimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Çok duygulanıyoruz. Allah hepsinin yardımcısı olsun. Burada kalın mont, kalın kazak, eşofman altı, çocuk mont, bot, ayakkabı ve battaniye gibi birçok erzakı kolilere dolduruyoruz. Edirne’de vatandaşlar çok duyarlı ve akın akın buraya yardım etmek için geliyorlar. Birlik beraberlik içinde olduğumuz için mutluyuz ama depremzedelerimiz için de çok üzgünüz. Allah hepsinin yardımcısı olsun tüm kalbimizle yanlarındayız. İnşallah hep beraber atlatacağız” diye konuştu.

Gönüllü olarak yardımları kolilere düzenli olarak yerleştirip isimlendiren vatandaşlardan Selvi Güler ise, “Daha çok çocuk ve bebek ürünlerine önem vermeye çalışıyoruz. Bebek maması, biberon gibi ürünlere öncelik tanıyoruz. Kıyafet zaten fazlasıyla geldiğinden dolayı temizlik ürünlerine de öncelik tanıyoruz. Buradaki kolileri isimlendirip düzen oluşturmaya çalışıyoruz, çünkü insanlar zaten orada çok zor durumdalar ve bu nedenle oradaki işleri daha da zorlaştırmadan düzenli olarak göndermeye gayret ediyoruz. Vatandaşlarımız sürekli yardım ürünleri getirip yardımcı olmak istiyorlar. Herkes ellinden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side