5 Aralık 2022
8.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE’NİN KADIN İTFAİYE ERLERİ, ERKEKLERE TAŞ ÇIKARTIYOR

EDİRNE’NİN KADIN İTFAİYE ERLERİ, ERKEKLERE TAŞ ÇIKARTIYOR

-

Edirne’de kadın itfaiye eri olarak görev yapan Ülkü Karagülle ve Nuray Söner, meslektaşlarının ve ailelerinin gurur kaynağı oluyor.

Edirne’de itfaiye eri olarak görev yapan Ülkü Karagülle ve Nuray Söner, işlerindeki başarılarıyla hem büyük takdir topluyor hem de örnek teşkil ediyor. Edirne itfaiyesinin kadın itfaiye erleri, acil durumlarda yaptıkları müdahalelerle adeta erkeklere taş çıkarıyor. Kendi canlarını hiçe sayarak olaylara müdahale eden kadın itfaiye erleri, başkalarının hayatlarını kurtardıklarında gurur ve mutluluğu aynı anda yaşıyor.

İtfaiyeciliğin bir takım çalışması olduğunu belirten 24 yaşındaki İtfaiye Eri Ülkü Karagülle, en iyisi olabilmek için sürekli kendilerini geliştirdiklerini ifade etti.

İtfaiyeciliğin stresli ve riskli bir meslek olduğuna değinen Karagülle, insanların zor zamanlarında yanında olmak ve zarar gelmesini önlemek gibi bir meslekte olduğu için kendisiyle gurur duyduğunu söyledi.

Zaman zaman ‘Çok zorlanıyorum, dayanamıyorum’ dediği zamanlar olduğunu belirten Karagülle, olaya müdahale anında can kurtarmak ya da oluşacak zararın önüne geçtiklerinde insanların mutluluğunu gördüklerinde ayrıca gurur duyduklarını ve tüm yorgunluklarının gittiğini dile getirdi.

Şapkayı çıkardıklarında kadın olduğunu görenlerin şaşkınlık yaşadığını söyleyen Karagülle, “kadın itfaiyeciyi ilk defa görüyoruz diyorlar. Ne güzel, ne mutlu size falan diyorlar. Biz de bu tepkileri aldığımız için çok mutlu oluyoruz” dedi.

Yangınlarda başında kask olduğu için saçlarının görünmediğini ve kadın olduklarının fark edilmediğini belirten 25 yaşındaki İtfaiye Eri Nuray Söner ise, olay bittikten sonra kaskını çıkardığında ‘Bu işi kadın nasıl yapıyor?’ gibi tepkilerle karşılaştıklarını ifade etti.

Kadınların istediği zaman her işi yapabileceğini ve bunu göstermek adına bu mesleği seçtiğine değinen Söner, hayalinde insanları ve hayvanları kurtarmaya yönelik bir meslek olduğunu ve bu hayali gerçekleştirmenin gururunu yaşadığını söyledi.

Erkek itfaiye erlerinin yaptığı her işi kendilerinin de yaptığını söyleyen Söner, gece gündüz demeden kendi can güvenliğini hiçe sayıp insanların hayatını kurtarma düşüncesiyle olaylara müdahale ettiklerinin altını çizdi.

Kadın çalışma arkadaşlarının gayet güçlü olduğunu söyleyen İtfaiye Eri Barış Gezer, birlikte eğitim aldıklarını ve kendilerinden eksik kalır yanları olmadığını belirtti.

Kadın çalışma arkadaşlarının ot yangını, ev ve trafo yangınları ya da hayvan kurtarma gibi olayların hepsinde başarılı şekilde müdahale ettiklerini söyleyen Gezer, kadın olmalarına rağmen gayet güçlü ve kuvvetli olduklarını aktardı.

İtfaiyenin kadın personellerinin özverili çalışmalarıyla kadınların her işi yapabileceklerini gösterdiklerini söyleyen İtfaiye Müdürü Erdoğan Göbel, kadın-erkek işi demeden her kişinin bu meslekte çalışabildiğini de kanıtlamış olduklarını ifade etti.

Kadınların da kendi canlarını hiçe sayarak içeride mahsur kalan canlıları kurtarmak için hiç düşünmeden hemen kapıyı açıp içeri girdiklerini vurgulayan Göbel, bu meslekte çalışanların tek hedefinin can kurtarmak olduğunu belirtti.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi