5 Aralık 2022
8.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEĞİTİM-İŞ: ÖĞRETMEN BİTERSE, GELECEK BİTER!

EĞİTİM-İŞ: ÖĞRETMEN BİTERSE, GELECEK BİTER!

-

Eğitim-İş Edirne Şubesi üyeleri Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması yaparak, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na tepki gösterdi. Söz konusu kanunun geri çekilmesini isteyen üyelere, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da destek verdi.

Eğitim-İş Edirne Şubesi, son dönemlere damgasını vuran öğretmenlik kanunu kararlarıyla ilgili basın açıklaması düzenledi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da basın açıklamasına destek verdi. Açıklamayı yapan Şube Başkanı Murat Akçay, “Hayatımıza sokulan bu garabet, öğretmenlik meslek kanunu değil öğretmenlik mesleğini bitirme kanunudur. Öğretmen biterse gelecek biter!” dedi.

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Bizler, Cumhuriyet aydınlanmasının ve onun önderi Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ve devrimlerinin yılmaz savunucusu eğitimcileriz. Bizler geleceğin mimarlarıyız. Bizler öğretmenleriz. Ve ne acıdır ki bugün burada mesleğimizin itibarını, emeğimizin onurunu korumak için bulunuyoruz. Çünkü 20 yıldır öğretmenliğe sistematik olarak itibar suikasti düzenleyenler, haklarını gasp edenler; bu kez hakaret niteliğindeki sözde meslek kanunuyla en büyük saldırıyı yapmaya girişmişlerdir. Öğretmene danışılmaya bile lütfedilmeden, kuytu köşelerde yandaş sendikadan olur alınarak, Saray’dan inme biçimde hayatımıza sokulan Öğretmenlik Meslek Kanunu, bizlerin sorunlarını iyileştirmek bir yana dursun; omzumuzdaki yükleri ağırlaştıracak ve mesleğimizi itibarsızlaştıracaktır.
Bilinsin ki mesleğimize hakaret, emeğimize saldırı niteliğindeki bu meslek kanunu geri çekilmedikçe ya da biz eğitim emekçilerinin talepleri doğrultusunda yeniden düzenlenmedikçe, mücadelemizin yoğunluğunu artırmaktan da üretimden gelen gücümüzü kullanmaktan da geri durmayacağız!
Öğretmene saygı, öğretmenliğe itibar istiyoruz ve alacağız!
Unutulmasın ki bu, sadece öğretmenlik için verilen bir mücadele değildir. Öğretmenin itibarlı olmadığı bir eğitim sisteminin itibarı olamaz. O yüzden çocuğu için itibarlı bir eğitim, ülkesi için itibarlı bir eğitim sistemi isteyen tüm yurttaşları truva atını aratmayan bu meslek kanununa karşı verdiğimiz mücadelemize desteğe davet ediyoruz.
Hayatımıza sokulan bu garabet, öğretmenlik meslek kanunu değil öğretmenlik mesleğini bitirme kanunudur. Öğretmen biterse gelecek biter!”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, söz konusu açıklamaya harfiyen destek verdiğini ifade etti.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi