27 Eylül 2022
19.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEĞİTİM İŞ’TEN 15 BİN LİRALIK MAAŞ PROMOSYONU TEPKİSİ

EĞİTİM İŞ’TEN 15 BİN LİRALIK MAAŞ PROMOSYONU TEPKİSİ

-

Edirne’de eğitim sendikalarının talebi ile Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açık arttırma usulü ile yapılan maaş promosyon ihalesini, 23 bin lira ile yüksek teklifi veren banka kazandı. Ancak bankanın önceki sözleşmesinin fesih bedeli olarak 8 bin lira tazminat talebi ile eğitim çalışanlarının eline geçecek promosyon miktarı 15 bin liraya düşecek. Eğitim Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, eğitim çalışanlarına verilecek promosyon miktarının kabul etmediklerini, rakamın düşük olmasından dolayı sendikalarının suçlanmasına da anlam veremediklerini söyledi.

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte sendika binasında yaptığı basın açıklamasında, açık arttırma usulü ile yapılan maaş promosyon ihalesini, 23 bin lira ile en yüksek teklifi veren ilgili bankanın kazandığını, ancak önceki sözleşmenin feshinden dolayı bankanın talep ettiği 8 bin liralık tazminatla birlikte eğitim çalışanlarının eline geçecek promosyon miktarının 15 bin lira olduğunu belirtti. Promosyon ihalesini kazanan bankanın verdiği miktarı kabul etmediklerini belirten Akçay, yetkili sendika olarak şerh düştüklerini kaydetti. Akçay, ihaleyi kazanan bankadan eski anlaşma feshinden doğan 8 bin liralık tazminat bedelini iptal etmesini istedi.

Akçay, “Toplu sözleşme masalarında emekçiyi satanlar, Öğretmenlik Meslek Kanunu hazırlanırken ses yükseltemeyenler, alanlara inemeyenler veya cılız seslerle mış gibi yapanların Eğitim-İş’i sanki bu sürecin tüm sorumlusuymuş gibi lanse etmeleri de ibretliktir. Ortalama bir eğitim çalışanının maaşının 7 bin ile 7700 TL arasında olduğu Ocak 2022 de 36 ay için alınan 6840 TL, o dönem için makul, iyi bir rakam olarak karşılanırken, ortalama bir eğitim çalışanının maaşının 10 bin ile 10700 TL arasında olduğu Eylül 2022 de 40 Ay için alınan 15 bin TL’nin eğitim çalışanlarını mutsuz ve huzursuz hissettirmesi 9 ay gibi kısa bir sürede ülke ekonomisinin nereden nereye geldiğinin ibretlik bir göstergesidir. Enflasyon, paranın alım gücünün oldukça düşmesi de bunun üzerinde etkili olmuştur, ayrıca Yakın zamanda farklı kurumlarda yapılan maaş ihalelerinde ortaya çıkan büyük rakamlar, beklentileri de haliyle oldukça yukarı çekmiştir. Dolayısıyla göreceli olarak iyi gibi duran bu meblağ bizler arasında hoşnutsuzlığa mutsuzluğa sebep olmuştur. Bankaların % 400 %500 kârlar açıkladığı bu dönemde, eğitim emekçilerin hakkı bu kapitalist düzende heba olmuş, alın teri, akıl teri ve emeği maalesef karşılığını bulamamıştır. İhaleyi yeniden alan bankadan talebimiz eski anlaşmanın feshinden doğan tazminat bedelini tamamıyla iptal edip, net 23 bin TL’lik rakamı eğitim çalışanlarına ödemesidir. Tatmin edici bir sonuç elde edinceye kadar protesto amacıyla bankaya ait kredi kartlarını kullanmama, otomatik ödeme talimatlarını iptal etme, yatırılan maaş ve ek derslerin tamamının bekletilmeden diğer banka hesaplarına aktarma gibi eylem ve etkinlik sürecini de örmeyi planlamaktayız. Edirne Merkez İlçede sürecin takipçisi, eğitim emekçilerinin haklarının azami ölçüde elde edilmesinin peşinde olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi