4 Ağustos 2022
20.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEK GÖSTERGE MAĞDURU POLİS EMEKLİLERİ, HAKLARINI TALEP ETTİ

EK GÖSTERGE MAĞDURU POLİS EMEKLİLERİ, HAKLARINI TALEP ETTİ

-

Polis emeklileri, 3600 ek göstergede tahsil farkı gözetilmesine tepki göstererek, haklarını talep etti. Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneği Edirne Şubesi Başkan Yardımcısı Ahmet Boztaş, ‘3600 ek gösterge polisin anasının ak sütü kadar helaldir’ diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözünün arkasında durup bu konunun takipçisi olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Edirne’de emekli polisler 3600 ek göstergenin tahsil farkı gözetilmeksizin tüm polisleri kapsamasını istedi. Bu kapsamda Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneği Edirne Şubesi’nde basın açıklaması yapıldı. Dernek Başkan Yardımcısı Ahmet Bostaş’ın okuduğu açıklamada, ek göstergede tahsil farkı gözetilmesinin maaş farkı adaletsizliğine neden olduğu belirtildi.  

  Boztaş açıklamasında, 30 yılını tamamlamış 2 yıllık ve üzeri yüksek okul mezunlarının 3600 ek göstergeden yararlanacağı, ek göstergeleri 850, 1200 veya 1500 olan orta ve lise mezunlarına da 600 ek gösterge puanı verilecek şekilde yapılan düzenlemenin kanun teklifi olarak TBMM’ne gönderildiğini hatırlattı.

 Boztaş, “Bu düzenlemeler çerçevesinde ilk, orta ve lise mezunlarına verilen 600 puanlık ek gösterge artışı ile maşlarına 160—200 tl, civarında bir artış yaparken bu oranın 3000 ek göstergesi üzerinden 2-yıl ve yüksekokul mezunlarına da 2000-ile 2500 tl arasında maaş artış sağlanacağı bilinmektedir.

  Bizler Yüksek Tahsile veya onlara verilecek farklı maaş artışına karşı değiliz. Bizim Karşı olduğumuz Günün Şartlarına göre 1960 yılında ilkokul, 1970 yıllarında Ortaokul, 1980 yıllarında lise mezunu olarak mesleğe alınan rütbe, kıdem ve liyakat üzeri 2 yıl ve üzeri yüksekokul mezunu ile aynı birimde aynı ekipte ve aynı operasyonlarda birlikte görev yapmış ve bu esnada şehit veya gazi emekli olmuş teşkilat mensupları olarak tahsil farkı gözetmeksizin görev yaparken çoğunluğu 2000-ve 2005 yılları arasında orta ve lise mezunu olarak emekli olmuş teşkilat mensuplarının tahsil farkı gözeterek sözde adil olarak dağıttığınız 600 ek gösterge puan farkı adı altında yaratığınız ayrımcılık ve maaş artışları arasındaki adaletsizliğedir. Orta ve lise mezunları ile yüksek okul mezunları arasındaki maaş farkı adaletsizliğinedir” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘3600 ek gösterge polisin anasının ak sütü kadar helaldir. Tahsil farkı gözetmeden vereceğiz’ sözlerini hatırlatan Boztaş, bu yanlıştan dönülmesini istediklerini kaydetti.

Boztaş, “Şimdi aradan ne geç tiki bu övgüye layık görülen polis teşkilatı ve özellikle orta ve lise mezunu polis emeklileri, tahsil farkı gözetilerek mahrum ve mağdur edilmiş ve aralannda huzursuzluk yaratmaya sebep olmuştur. Bu nedenle TBMM gönderilen kanun teklifine geçici bir madde olarak: emniyet hizmetleri sınıfına dahil kadrolardan emekli olanlar, mevcut derecelerine bakılmaksızın bir defaya mahsus, ilgili aylık gösterge tablosunda 1.dereceye intibak ettirilir. Bu kapsamda yapılacak intibak işlemleri 01.01.2023 tarih itibarı ile emniyet hizmetleri sınıfına dahil tüm emekli personel ve hak sahipleri için uygulanır’. Şeklindeki talebimizi gerçekleşmesi için TBMM başkanlığına sunulmak üzere birer dilekçe yazıp, bu yanlıştan dönülmesini talep ediyoruz.

  Bu konuda ‘3600 ek gösterge polisin anasının ak sütü kadar helaldir’ diyen İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun sözünün arkasında durup bu konunun takipçisi olmasını, polisin’ hakkı ödenmez’ diyerek ödemedikleri bu hakkın bu kez polislere ödenmesi için TBMM üyelerinin bu düzenlemede haklarının ödenmesi yönünde ellerini kaldırarak polisin yanında olmalarını temenni ediyoruz” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi