26 Haziran 2022
24.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEKONOMİEDİRNE İSTANBUL ARASI 1 SAAT OLACAK

EDİRNE İSTANBUL ARASI 1 SAAT OLACAK

-

Edirne-İstanbul arası hızlı trenle 1 saatten az olacağını söyleyen Edirne Valisi Özdemir, “Ekonomi Zirvesi”nde, kentin konumu itibariyle hem Avrupa’ya hem de İstanbul’a hitap edebildiğini anlattı.
 

Edirne Valisi Günay Özdemir, 3 yıl sonra hızlı trenin hizmete başlamasıyla Edirne-İstanbul arası yolculukların 1 saatten az bir süreye ineceğini belirterek, “Edirne hem hızlı trenle hem de diğer ulaşım araçlarıyla, dünyayla entegre olmuş şehir olacak” dedi.

“Tarihteki İpek Yolu güzergahları ve ekonomik anlamdaki güzergahlara bakıldığında, Edirne hem hızlı trenle hem de diğer ulaşım araçlarıyla, üçüncü köprünün yapılmasından sonra çok daha dünyayla entegre olmuş şehir olacak.” dedi.

Özdemir, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ve Edirne Belediyesi, Hürriyet gazetesi ve Taş Yapı işbirliğinde ETSO konferans salonunda düzenlenen “Ekonomi Zirvesi”nde, kentin konumu itibariyle hem Avrupa'ya hem de İstanbul'a hitap edebildiğini anlattı.

Edirne'nin tarihsel anlamda da medeniyetlerin dünyaya yayıldığı bir merkez olduğunu belirten Özdemir, Edirne'nin Osmanlı'nın kurulduğu bütün inanç ve düşüncelerin ortak yaşama biçimi oluşturduğu bir şehir olduğunu ifade etti.

Özdemir, şöyle konuştu:”Hızlı trenin bu sene içerisinde ihalesi yapılacak. 2020 yılında hizmete girdiğinde İstanbul'a ulaşım 45 dakika veya 1 saate düşecek. Çanakkale Köprüsü yapıldığı zaman, Çanakkale'den İstanbul'a gelen ulaşımın yine Keşan-Tekirdağ bölgesinden geçerek İstanbul ve İzmir'le böyle bir bağlantımız olacak. Tarihteki İpek Yolu güzergahları ve ekonomik anlamdaki güzergahlara bakıldığında, Edirne hem hızlı trenle hem de diğer ulaşım araçlarıyla, üçüncü köprünün yapılmasından sonra çok daha dünya ile entegre olmuş şehir olacak”

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi