24 Haziran 2022
18 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEKONOMİKAMYONCULARIN ZAM İSYANI

KAMYONCULARIN ZAM İSYANI

-

Birbiri ardına gelen akaryakıt zamları ve girdi maliyetlerindeki artışlar, kamyon garajı esnaflarını isyan ettirdi. “Çaremiz kalmadı, batıyoruz” diyen esnaflar, araçların lastiklerini bile alamaz durumda olduklarını söyleyerek dert yandı. Bu arada İstanbul’da etkili olan kar yağışının ardından nakliye yapamayan esnaflar, yükledikleri malları 3 gündür garajda muhafaza ediyor.
 

Edirne’nin İstasyon Mahallesi’nde bulunan kamyon garajı esnafları, birbiri ardında gelen akaryakıt zamları ve girdi maliyetlerindeki artışlara tepki gösterdi.

 

Edirne Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi üyesi Şeref Kamberiz, 30 yıldan beri kamyonculuk yaptığını söyleyerek, “işlerimiz hiç bu kadar kötü olmamıştı” dedi.

Kamberiz, “30 yıldır kamyonculuk yapıyorum. Akaryakıta gelen zamlar belimizi büktü. Her gün gelen zamlardan müşterilerimizden zam istemeye bıktık. Bugün mazot 13 liraysa bir gün sonra 15 lira oluyor. Bu şekilde arabaların altına lastik amayız.  İşlerimiz durgun. Her gün zam zam zam nereye kadar gidecek bu, Allah bilir sonumuzu. İstanbul’daki kardan dolayı kamyonlarımız garajda yüklü bekliyor. İstanbul’da ara yollar kapalı olduğu için bazı müşteriler gelmeyin dedi, onun için arabalar da 3 günden beri yüklü bekliyor” dedi.

 

Esnaflardan Cüneyt Erginler ise kamyoncu esnaflarının aracının lastiğini bile değiştirecek durumu kalmadığını, son gelen zamlarla servis sayılarının azaldığını kaydetti.

Erginler, “30 yıla yakın nakliyecilik yapıyorum yurt içi ve yurt dışına.  Ama çok sıkıntılıyız. Mazot bundan üç ay önce 7 liraydı, şu anda 14 lirayı geçti. Bir lastik bir yıl önce 2 bin 600 liraydı şu anda 7 bin 200 lira. O da normal bir lastik. Kamyoncular arabalarının altına lastik alamaz durumdalar. Bu ekonomik sıkıntıdan dolayı fabrikalara her gün 7-8 araç yüklerken şu anda 2-3 araç gidiyoruz. Servislerimiz düştü. MTV’lere zam, mazota zam, sigortalara zam. Yani araç arıza yapsa en ufak arızanın maliyeti 6-7 bin lira.  Parçalara gelen zam yüzde 50 değil yüzde 200-300 civarında. Biz müşterilerimizden zam alabiliyoruz ama gelen zamların karşılığını alamıyoruz. Yüzde yüz zam geldiyse biz ancak yüzde 20-30 zam alabiliyoruz ve hep cebimizden gidiyor. Çaremiz kalmadı artık, batacağız, çalışırken batıyoruz.

 Otoyol ücretlerine zam geldi her şeye zam geldi. Bu işin altından zor kalkacağız gibi gözüküyor” dedi.


Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi