14 Nisan 2024
12.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEERKİN, İYİ PARTİ’DEN ADAY ADAYI OLDU

ERKİN, İYİ PARTİ’DEN ADAY ADAYI OLDU

-

28’inci dönem milletvekili seçimlerinde Edirne İYİ Parti’den aday adayı olan Edirne DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı Yüksek Makine Mühendisi Hüseyin Erkin, Edirne’nin çok önemli nimetleri olduğunu ancak sadece bir kısmının kullanıldığını belirterek, “Bunları en iyi şekilde Edirne’ye ve ülkemize kazandırmamız gerekiyor. Kazandırma açısından, ben bu iddialarla yola çıktım, bu iddiayla, bu heyecanla göreve talip oldum.” dedi.

14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçimlerde, Edirne İYİ Parti’den aday adaylığı açıklaması yapmak üzere, Edirne DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı Yüksek Makine Mühendisi Hüseyin Erkin basın mensuplarıyla bir araya geldi. Erkin, Edirne’nin çok önemli bir şehir olduğunu belirterek, daha önce Edirne’de özellikle tarımsal sulamada yapılan projelere katkı verdiğini ve yapılacak olan yeni projelere de destek vererek, gelecek nesillere aktarmak istediğini söyledi.
Erkin, “Edirne’nin çok önemli nimetleri var. Bunlardan bir tanesi de yılda yaklaşık ortalama 6-7 milyar metreküp suyu Saroz Körfezi’ne, Ege Denizi’ne taşıyan bir nehrimiz var. Bu nehirden biz maalesef yılda ortalama 1 milyar metreküpünü yani altıda birini kullanabiliyoruz. Bunun içinde bizden önceki ağabeylerimiz devlet su işlerinde bu nehri değerlendirebilmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapmıştır. Hamzadere, Çakmak barajı gibi barajları biliyorsunuz. Bu barajlar Meriç nehrindeki suyun depolanması amacıyla planlanmıştır. Kurak bir dönem başladı. Bunun için de Çömlekköy Barajı, Su akacağı Barajı, İpsala’da Korucuköy barajı gibi barajlarımızla benzer şekilde inşa ederek Edirne’ye tarımsal sulama amacıyla kazandırma mecburiyetimiz var. Edirne’nin önemli nimetlerinden birinin bu olduğunu vurgulamak istiyorum. Biz aslında su zengini bir iliz. Dünyada kişi başına bin metreküp su tüketimi olan ülkeler su fakiri. Biz şu anda ülke genelinde su fakiri durumundayız ama Edirne’de 412 bin vatandaşımız yaşıyor şu an. Oranladığımız zaman bir yılda 15 bin metreküp su düşüyor. Dünyada en çok su zengini olan illerden biriyiz. Ama biz bu değeri arzu ettiğimiz, ihtiyacımız olan düzeyde henüz kullanamıyoruz.
Bakın şu anda biz Edirne’nin nimetlerinden biz görünenlerden anca yüzde yirmisini kullanabiliyoruz. Yüzde sekseninden çoğumuzun haberi yok. İki tane termal su tesisi açtırdım ben. O da tesadüfen üniversitedeki arkadaşımın Kırklareli’nde görev yaptığı sırada karşılaşması sonucunda yatırımlarla. Bir tanesi Hıdırağa’da açıldı diğeri Hasanali köyünde. Bizim doğalgazımız da var Trakya’da, petrolümüz de var, termal suyumuz da var. Bunları en iyi şekilde önce Edirne’ye ve ülkemize kazandırmamız gerekiyor. Bu açıdan bu iddialarla ben yola çıktım. Bu iddiayla bu heyecanla göreve talip oldum. Bunun için sizlerin huzurundayım.
Bu partiyi tercih etme sebebimiz nedir diye sorarsanız, bölgemiz insanı olan, yani Rumeli kökenli, Balkan kökenli olan Sayın Genel Başkanım bu heyecanı da ben biliyorum. Eğer iktidara geçecek olursa Edirne’ye çok şeyler katacağını, kazandıracağını da biliyorum. Bu yüzden seçmenleri şu anda siyaset arayışı içerisinde olduğunu bildiğim andır İYİ Parti. Ben öyle görüyorum Edirne için de bu geçerli ülke için de. Umarım bu düşüncemde yanılmıyorumdur. 14 Mayıs’ta bunun gerçekleşeceğini inşallah hep beraber görürüz. Edirne nimetlerini unutmayalım. Bu çok çok önemli. Bu varlıkları biz bir şekilde kendi geleceğimize torunlarımıza, çocuklarımıza da katma değerler yaratacak şekilde ortaya çıkararak bu projeyi de sahiplenmemiz gerekiyor. Bu açıdan bunu çok önemsiyorum onun için de Edirne nimetlerini hatta son olarak şunu söyleyeyim. Edirne’nin hata Trakya’nın çok önemli bir son şansı daha var. Bizim Karadeniz’e dökülen akarsularımız var.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side