20 Nisan 2024
11.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEESNAF BAĞ-KUR PRİMİNİ ÖDEYEMİYOR

ESNAF BAĞ-KUR PRİMİNİ ÖDEYEMİYOR

-

Her geçen gün artan hayat pahalılığı karşısında alım gücünün azalması, esnafları olumsuz etkiliyor. İşlerindeki durgunluk nedeniyle Bağ-Kur prim borcunu ödeyemeyen esnaflar için emeklilik şimdilik uzak bir hayal gibi görünüyor.

Edirne’de pazar esnafları, Bağ- Kur prim borçlarını ödeyemediklerinden yakındı. İsteğe bağlı bağ kur priminin Temmuz ayı itibariyle 2 bin 70 liraya yükselmesi, esnafları kara kara düşündürüyor. Prim borcu olan esnaflar, emekliliğin esnaflar için şimdilik hayal olduğunu söylüyor.

Edirne Pazarcılar Manavlar Seyyar Satıcılar Esnaf Odası Başkan Şeref Hasır, esnafın işlerinin her geçen daha kötüye gittiğini belirterek, birçok esnafın bağ kur prim borcunu ödeyemediğini söyledi.

Hasır, “Esnafımızın işleri eskisi kadar iyi değil. Bağ kur primlerini ödemekte çok zorluk çekiyoruz. Primler çok yükseldi. 2 bin liranın üzerinde oldu. Zaten esnaf arkadaşlarımızın bu işlerden pek kazancı yok. O yüzden devletimizden tüm esnafın bağ kur primlerinin daha az seviyeye çekilmesini istiyoruz. Esnaf için emeklilik gerçekten hayal oldu. Ben 1999 girişliyim, 62 yaşında emekli olacağım. 42 yaşındayım. Yaklaşık 20 sene daha ödemem gerekiyor. Primlerin biraz daha günleri düşürülmesi lazım esnaf için. Esnaf gerçekten Türkiye’de çok zahmet çeken kesim. 2 yıl primleri ödeyemiyorum.

Pazarcı esnafımızın devletimizden talebi prim gün sayılarının bir an önce düşürülmesi ve insanların 60-65 yaşında değil de 50 yaşlarında emekli olmasını istiyoruz” dedi.” dedi.

Pazar esnafların Erdinç Tavukçu, 35 yıldır pazarcılık yaptığını ancak prim borçlarını ödeyemediğini kaydetti.

Tavukçu, “35 senedir pazarcılık yapıyorum. Prim borçlarını ödeyemiyorum. İşlerimiz durgun, hem de primler yüksek o yüzden ödeyemiyorum. 13 senedir ödeme yapamıyorum. Beklentim, primlerin düşmesi. İşin içinden çıkamıyoruz. Emekli olabilecek miyiz sanmıyorum” dedi.

Esnaflardan Ahmet Bayram ise emekli olmayı düşünmediğini söyledi.

Bayram, “20 yıldır esnaflık yapıyorum. İstanbul’dan Edirne’ye taşındım. Bağ kur sigortam yok. Emekli olmayı düşünmüyorum. Çocuklar bize bakacak, bizim emekliliğimiz o” dedi.

Esnaf Osman Tekin, prim borcunu ödemekte zorlandığını ifade etti.

Tekin, “20 yıldır esnaflık yapıyorum. Prim borçlarını zar zor ödüyoruz. Bin 500 borcum olduğunu biliyordum, bin 900 olmuş. Zorla ödüyoruz. Emeklilik bize hayal, bizi on sene geriye attı zaten. Beklentimiz şartların iyileşmesi” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side