24 Haziran 2022
24.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEETUS ÜCRETLERİNE ZAM! NAKİT BİNİŞ 7 LİRA OLDU

ETUS ÜCRETLERİNE ZAM! NAKİT BİNİŞ 7 LİRA OLDU

-

Edirne’de şehir içi toplu ulaşım ücretleri zamlandı. Edirne Belediye Meclisi’nde alınan zam kararının ardından açıklama yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, zammın enflasyon rakamlarının altında olduğunu söyleyerek, “keşke mazot ve girdi maliyetleri artmasa da biz de zam yapmasak” dedi. Yeni zamla birlikte ETUS’ta öğrenci 3 lira 80 kuruş, sivil 5 lira 50 kuruş, nakit biniş ise 7 lira oldu.

Edirne Belediye Meclisi’nin bugün yapılan toplantısında şehir içi toplu ulaşım ücretlerine zam yapıldı. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda alınan kararla ETUS ücretleri Kent kartla sivil biniş 4 lira 35 kuruştan 5 lira 50 kuruşa, öğrenci ise 3 liradan 3 lira 80 kuruşa yükseldi. 5 lira olan nakit binişler ise yeni zamla birlikte 7 lira oldu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ETUS ücretlerindeki artış oranlarının enflasyonun altında olduğunu belirtti.

Gürkan, “Enflasyona göre maliyetler hesaplanıyor ona göre artışlar yapılıyor. Son üç aylık TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarını değerlendirerek artış belirlendi. Ocak ayında mazot 11 lira 64 krş şuanda ise 22 lira üzeri, diğer maliyetleri saymıyoruz. Plan bütçe komisyonumuzunTÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamına göre yaptığı çalışmada öğrenci 3 lira 80 kuruş, sivil 5 lira 50 kuruş.

Biz 2019 yılında enflasyona göre artış yapma sistemine geçmiştik. 2019’dan bu yana bu kararı almamıza rağmen toplu ulaşımda hep enflasyonun altında artış oranları belirledik. Eğer enflasyona göre artış yapmış olsaydık şuanda öğrencinin 5 lira 30 kuruş, sivilin 7 lira 40 kuruş olması gerekiyordu.

Bu artışlar keşke olmasaydı. Umuyorum enflasyonla mücadelede başarılı oluruz akaryakıt fiyatları bizim içinde düşer ve diğer girdi maliyetleri düşer bizde bundan yararlanırız” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi