4 Ağustos 2022
20.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEFARKINDALIK İÇİN SELİMİYE ÇEVRESİNDE 11 TUR KOŞTULAR

FARKINDALIK İÇİN SELİMİYE ÇEVRESİNDE 11 TUR KOŞTULAR

-

Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eserim’ dediği Selimiye Camii’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girişinin 11’inci yıldönümü nedeniyle, Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından gerçekleştirilen Selimiye Farkındalık Koşusu’nda, 30 atlet tarihi caminin çevresinde 11 tur koştu.

Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eserim’ dediği Selimiye Camii, 2011 yılında alınan kararla UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmişti. Tarihi caminin listeye alınışının 11’inci yıldönümü nedeniyle, Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından ‘Selimiye Farkındalık Koşusu’ gerçekleştirildi. Koşuya katılan 30 atlet, tarihi caminin etrafında 11 tur koştu.

Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Önder Akdağ, “Önümüzdeki yıllarda bu koşuyu geliştirerek daha kapsamlı ve daha geniş katılımlı hale getireceğiz.” dedi.
Akdağ, “Dernek olarak her yıl geleneksel olarak Selimiye Camii’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınışının yıldönümünde bir koşu farkındalığı yapıyoruz. Bu yıl da Selimiye’nin UNESCO’ya girişinin 11’inci yılı; bu kapsamda da 11 turdan oluşan bir koşu gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda da bu koşuyu geliştirerek daha kapsamlı, daha geniş katılımlı hale getireceğiz. Bu yıl 30 atletle yapıyoruz bu farkındalığı. Ayrıca bu hafta Kırkpınar başlıyor biliyorsunuz. O da UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesinde yer alıyor. Bu vesileyle de herkesi Kırkpınar’ı izlemeye ve yağlı güreş coşkusu yaşamaya davet ediyoruz.” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi