17 Haziran 2024
27.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGAYTANCIOĞLU: 2 MİLYON SÜT HAYVANI KESİME GİTTİ!

GAYTANCIOĞLU: 2 MİLYON SÜT HAYVANI KESİME GİTTİ!

-

Hayvancılıkta artan girdi maliyetleri ve süt fiyatlarının yetersiz kalması nedeniyle son 2 yılda 2 milyona yakın süt hayvanının kesime gittiğini belirten önceki dönem Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Dişi hayvan olmayınca nasıl doğum olacak, nasıl hayvan varlığımız artacak? Bu çok büyük bir tehlike.” ifadelerini kullandı.

24, 25 ve 26. Dönem Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, artan girdi maliyetleri ve süt fiyatlarının yetersiz kalması nedeniyle hayvancılıkta tehlike çanlarının çaldığını ifade etti. Son 2 yılda 2 milyona yakın süt hayvanının kesime gittiğinin altını çizen Gaytancıoğlu, üreticinin desteklenmemesi durumunda hayvan varlığının günden güne azalmaya devam edeceğini belirtti.


Gaytancıoğlu, “Kırmızı et fiyatları ciddi anlamda yükseliyor. Vatandaşlarımız neden kırmızı ete ulaşamıyor? Çünkü ithalat yapıyoruz. 2023’ün ithalat faturası 1,2 milyar dolar. Normalde bu paranın 3’te 1’ini yerli besiciye versek, hiç ithalat yapmayız. Aynı zamanda yem hammaddelerini de ithal ediyoruz. Ondan dolayı da et fiyatları durmuyor, sürekli yükseliyor. Önümüz Ramazan. Ramazan ayında da fiyatlar duracak gibi gözükmüyor. Çünkü politika baştan yanlış. Gömleğin bir düğmesini yanlış iliklediğimizde, diğerleri de yanlış iliklenmiş oluyor. Çözüm aslında süt üreticisini desteklemek. Çünkü doğan yavruların yarısı erkek, yarısı dişi oluyor. Erkek hayvanları beslemek ekonomik olarak yeterli değil. Süt hayvanlarını beslemek de yeterli olmadığı için son 2 yıl içerisinde 2 milyona yakın süt hayvanı kesildi. Dişi hayvan olmayınca nasıl doğum olacak, nasıl hayvan varlığımız artacak? Tabii ki ithalat kaçınılmaz oluyor. Bundan önceki Tarım Bakanı, ‘Artık ithalat yapmayacağız’ demişti. Şimdiki Bakan da ‘İthalat yapmayacağız’ diyor ama istatistiklere baktığımızda milyarlarca doları biz başka ülkenin çiftçilerine ödüyoruz. Çözüm çok basit; çiftçiyi desteklemek.” dedi.


Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side