21 Mart 2023
7.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGAYTANCIOĞLU: EYT’DE SOSYAL ADALET SAĞLANMALI

GAYTANCIOĞLU: EYT’DE SOSYAL ADALET SAĞLANMALI

-

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, EYT düzenlemesi kapsamında SGK ve BAĞ-KUR’lular arasında prim gün sayısında ciddi farklar olduğunu ve söz konusu durum nedeniyle birçok vatandaşın mağduriyet yaşadığını ifade etti.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Düzenlemeye göre SGK’lı EYT’lilerin 5 bin-5 bin 975 arasında değişen prim günleriyle emekli olabileceğini ancak Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamındaki kadınların 7 bin 200, erkeklerin ise 9 bin prim günüyle yasadan yararlanabileceğini vurgulayan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, söz konusu durumun birçok vatandaşa mağduriyet yaşattığını söyledi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “AK Parti Genel Başkanı, ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili yaş sınırı kalktı’ diye müjde verdi. Yasa daha yeni meclise geldi. Ancak çok eksikleri var ve çok mağdur olanlar var. Bir tanesi de Erdinç arkadaşımız. Erdinç arkadaşımız bir firmada işe girmiş; çalışmış, yükselmiş, şef olmuş. Normalde sen BAĞ-KUR primlerini hiç ödememiş olsaydın. Binlerce, on binlerce kişi senin durumda. Bu yasada çok haksızlıklar var. Bunları sürekli dile getiriyoruz. Bu sorunlar çözülmeli. Sosyal adalet mutlaka sağlanmalı.” dedi. Sanayi esnafı Erdinç Yetim ise, SGK prim gün sayısını doldurmasına rağmen belli bir süre BAĞ-KUR üzerinden prim yatırdığı için EYT’den yararlanamadığını ve mağdur olduğunu belirtti.
Yetim, “6 bin 662 gün SGK primim ödendi. Daha sonra ailevi nedenler ve diğer nedenlerden dolayı kendime iş yeri açmak zorunda kaldım. Bu iş yerinde BAĞ-KUR ödemeye başladım. Çünkü iş yeri açtığımdan dolayı mecburen BAĞKUR ödemem gerekiyor. BAĞ-KUR’umu ödedim. Primlerini de aksatmadım. Yaklaşık 4 yıl oluyor işletmemi kuralı… Şimdi bu EYT çıkıyor. 1997 işe girişliyim. 25 yılımı doldurdum, normalde yararlanabiliyorum. SGK prim gün sayımı fazlasıyla doldurdum. Ama son 3,5 yılım BAĞKUR’dan olduğundan dolayı benim 9 bin güne atıyor. Mesela hiç ödemeyip ya da son bir senesini ödemeyip borcumu sildirseydim. Borç sildirme hakları çıktı. Şu anda böyle bir durumda olmayacaktım. Şimdi emekli olacaktım. Dilekçemi verip emekli olacaktım. Bu durumda olan sadece ben değilim. Bildiğim kadarıyla bir sürü kişi var.” ifadelerini kullandı.  

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi