14 Nisan 2024
12.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGAYTANCIOĞLU HÜKÜMETE SESLENDİ: SİZ BU ÜRETİCİDEN NE İSTİYORSUNUZ?

GAYTANCIOĞLU HÜKÜMETE SESLENDİ: SİZ BU ÜRETİCİDEN NE İSTİYORSUNUZ?

-

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye’de bu yıl rekor miktarda ayçiçeği üretileceğini, ancak çiftçinin zararının da rekor düzeyde olacağını söyleyerek, “her yeri ekin diyorlar ama arkasında durmayan bir iktidar var” dedi. İktidarın tüm politikalarının bittiğini belirten Gaytancıoğlu, “Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir. İktidar gidiyor. Ama giderken de maalesef üreticinin kanını emiyorlar” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında ayçiçeği fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Gaytancıoğlu, “Ekin her yeri ekin diyorlar ama arkasında durmayan bir iktidar var. Çiftçi ekti, hem de gerçekten fazla ekti. Türkiye bu yıl rekor bir ayçiçeği üretecek ama çiftçimiz de rekor bir zarar edecek. 1 milyon 700 bin civarında hasat bekliyoruz. Türkiye’nin ihtiyacı 2,5 milyon ton. Yani açığımızı kapatmaya 800 bin ton kalmış. Bu geçtiğimiz yıl 1,5 milyon tundu, onun öncesinde 1 milyon 300 bin tondu. Demek ki ekin dediklerinde çiftçi parayı gördüğü zaman ekmiş. Biz hem Trakya Birlik’i, hem üreticiyi düşüyoruz, hem dengeleri düşünüyoruz. 16 lira artı 2 lira destekleme pirimi istemiştik” dedi.

Milletvekili Gaytancıoğlu, Trakya Birlik’in ayçiçek fiyatında yüzde 85 artış yaptığını belirterek, “Halbuki Trakya Birlik’e 4-5 milyar lira kredi verilse, daha yüksek fiyat açıklardı” dedi.

Gaytancıoğlu, “Bu çiftçi gübreyi yüzde 350 zamla aldı, bu çiftçi 30 liralık mazotla ayçiçeğini ekti. Bu çiftçi hasat yapıyor, geçen seneye göre hasat fiyatları yüzde yüzün üzerinde arttı. Bu çiftçi tohumu da yüzde yüzün üzerinde maliyetlerle aldı. En büyük alıcı kuruluş Trakya Birlik neden yüzde 85 artış öngördü.

Halbuki Trakya Birlik’e 4-5 milyar lira kredi verilse, Merkez Bankasının faiz oranıyla bir kredi verilmiş olsaydı, daha yüksek fiyat açıklardı. Peki hükümet nerde. Buğdayda bin lira ekstra ödeme yaparak TMO piyasaya girdi, ayçiçeğinde de vereceğiz dediler hala bir şey yok. Ekin diyorsun arkasında durmuyorsun. Çiftçi kime güvenecek.

Hükümetin artık tüm politikaları bitti. Biz bu sene artık bunları son defa konuşuyoruz. Çiftçinin sömürüldüğünden bahsediyoruz ama artık gidici olan hükümetin çok da fazla eleştirisini yapmaya gerek yok. Çünkü gidiyorlar. Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir. Ama giderken de maalesef üreticinin kanını emiyorlar. Üreticimiz gözümüzün önünde eriyor. Ayçiçeği ekti çiftçi arkasında duran olmadı, kanola ekti arkasında durulmadı. Ya bu üreticiden siz ne istiyorsunuz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side