12 Ağustos 2022
21 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGAYTANCIOĞLU: İKTİDAR ÜRETİCİYİ DEĞİL İTHALATÇIYI DÜŞÜNÜYOR

GAYTANCIOĞLU: İKTİDAR ÜRETİCİYİ DEĞİL İTHALATÇIYI DÜŞÜNÜYOR

-

Buğday alım fiyatını değerlendiren CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, iktidarın üreticiyi değil, ithalatçıyı düşündüğünü söyleyerek, “Eğer üreticiyi düşünseydi, buğdaya 8,5 lira isteyen ziraat odalarının ve üreticilerin sesine kulak verirdi” dedi. CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı da açıklanan buğday alım fiyatının beklentinin çok altında kaldığını söyleyerek, “Ak Partili siyasetçilerin köylere gitmemesi lazım, yüzlerinin biraz kızarması lazım” dedi.

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, parti il binasında düzenledikleri basın toplantısı ile Toprak Mahsulleri Ofisi’nin buğday alım fiyatını değerlendirdi.

CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, ton başına 6 bin 50 lira olarak açıklanan buğday alım fiyatının girdi maliyetlerinin altında kaldığını söyledi.

Gaytancıoğlu, “6 Bin 50 lirayı iyi diyorsunuz belki yüzde 160 zam, gübreye yüzde 500 zam geldi, mazota yüzde 350 zam geldi ve dünyada petrolün çıkışı devam ediyor. Kimyasal tarım ilaçlarına yüzde 250 zam geldi. Yani açıklanan fiyat aslında girdi maliyetlerinin altında kaldı. Bir an önce TMO’ya verin isteniyor. Çünkü TMO ithalat yapamadı, dünyada ürün yok. En son yaptığı ithalat 450 dolardan. Bugünkü kurla 7 bin 425 lira. Yani daha başlangıçta Ak Parti hükümeti tercihini ithalatçıdan yana koydu. Dedi ki ben 7 bin 425 liradan aldım, içeriden 6 bin 50 liradan alırım. Bin lira da sonra veririm derim uzatırım. Mantık bu. Eğer üreticiyi düşünseydi. Türkiye’nin her yerinde Ziraat Odalı çiftçiler toplandı, herkes 8 bin 500 lira istiyoruz dedi.

Çiftçi şimdi 6 bin 50 lirana sattı, bin lirayı da aldı diyelim, zaten gübre alacak. Dekara 70 kg gübre kullanılıyor. 2 tane gübre firması kapattı. Üretimi durdurdu. Diyorlar ki biz gübreyi yaparken doğalgaz kullanıyoruz. Doğalgaza da sürekli zam geliyor. Şu anda yaz aylarındayız, esas zam kışa gelecek. Gübre fiyatları yükselecek. Çiftçi sattığı bir ton buğdayın 200 kilogramıyla gübre alacak. Beşte biri mazota, beşte biri ilaca gidecek, çiftçinin elinde bir de borcu varsa hiçbir şey kalmayacak ama Türkiye buğday ithalatı yapmaya devam edecek” dedi.

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, açıklanan fiyatla 400 kilogram buğdayda çiftçinin eline geçecek paranın masraflar düşüldüğünde 36 lira olduğunu ifade etti.

Pekcanlı, “verilen fiyat desteklemeyle birlikte 400 kilo buğdayın dönümden getirisi 2 bin 820 lira. Verilen desteği siz buğdayınızı TMO’ya satarsanız alacaksınız. Eğer destekleme almazsanız şu anki fiyatla 400 kilo buğdayı 6 bin 50 liradan satarsanız 2 bin 420 lira. Maliyet, mazot 23 lirayken 5 lira 96 kuruş olduğu bir yerde 2 bin 384 lira maliyet çıkıyor. 5.96 kuruş maliyet hesapladıklarında 2 bin 384 lira 400 kilo buğdayın maliyeti çıkıyor. Tonda destekli ellerinde kalan 436 lira, desteksiz çiftçinin eline 400 kiloda kalan sadece 36 lira. Bu desteği de ne zaman alacaklarının ucu açık.

Bu verilen rakamla Ak Partili siyasetçilerin herhalde köylere gitmemesi lazım, yüzlerinin birazcık kızarması lazım. Çiftçinin artık tavrını ortaya koyması lazım” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi