20 Haziran 2024
37.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGAYTANCIOĞLU: MUSABEYLİ MERASI KÖYLÜNÜNDÜR

GAYTANCIOĞLU: MUSABEYLİ MERASI KÖYLÜNÜNDÜR

-

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, Musabeyli Köyü merasının TOKİ’ye verilmesi Edirne’de tepkiyle karşılanmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da, Musabeyli Köyü merasına yapılmak istenen Toplu Konut inşasına tepki göstererek, “Meralar anayasal olarak hayvanlara tahsis edilmiştir. Halk istemiyor, bilime aykırı, hukuk çiğneniyor. Ama sonunda biz kazanacağız. Anayasal olarak hayvanların olan ve milyonlarca yılda oluşmuş meraların birilerinin isteği ile ranta dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz. Musabeyli merası köylünündür.” ifadelerini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, Musabeyli köyü merasının TOKİ’ye verilmesinin talep edilmesi, Edirne halkı tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Musabeyli Köyü merasına yapılmak istenen Toplu Konut inşasına tepki göstererek, “Cumhuriyet halk partisi iktidarında iddia ediyoruz ki ciddi tarımsal desteklerle tarlalarımız yeniden yeşerecek ve meralarda hayvanlar yeniden otlayacak. Hayvancılık cazip hale gelecek ve hayvan ithalatı da yapılmayacak.” ifadelerine yer verdi.

Gaytancıoğlu, “Burası Musabeyli köyünün merası. Burası TOKİ. Çevre Bakanlığına bağlı inşaat kurumu. Burada bir inşaat yapmak istiyoruz. Meralar anayasal olarak hayvanlara tahsis edilmiştir. Bedava otlasınlar, yem yesinler ve yaşamlarını sürdürsünler diye. Anayasal güvence altında olan yerler başka bir amaçla hele barınma amacıyla hiç kullanılamazlar. Zaten Musabeyli köyü merasının bir bölümüne motokros tesisleri yapıldı. Meranın bir bölümü gitti. Şimdi de buraya inşaat yapmak istiyorlar. Ama köylüler karşı. Zaten bilim karşı, hukuk karşı. Bunlar devam etmemeli. Meralar anayasal olarak güvence altındadır. Korunması gerekir. Çünkü meralar milyonlarca yılda oluşmuştur. Bir çukur kazarak, bir pullukla sürerek merayı bozduğunuz zaman bir daha mera kendi kendine gelemez. O nedenle biz burada bunun yapılmasına karşı olacağımızı her fırsatta dile getirdik. Yazıktır, günahtır. Başka bir yer bulsunlar oralarda inşaat yapsınlar. TOKİ konutları tabi ki lazım. Kira fiyatları, ev fiyatları çok yüksek. İnsanların insanca yaşaması için konutların sağlıklı bir yerde olması gerek ama meralarda olmaz. Şimdi diyorlar ki ‘hayvan kalmadı, köylerde insan kalmadı.’ Cumhuriyet halk partisi iktidarında iddia ediyoruz ki ciddi tarımsal desteklerle tarlalarımız yeniden yeşerecek ve meralarda hayvanlar yeniden otlayacak. Hayvancılık cazip hale gelecek ve hayvan ithalatı da yapılmayacak.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side