22 Mayıs 2024
23.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGAYTANCIOĞLU: TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ GÖREVİNİ YAPSIN

GAYTANCIOĞLU: TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ GÖREVİNİ YAPSIN

-

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Trakya Birlik’in geçen yıl çiftçilerden aldığı ayçiçeğine ton başına bin 100 lira fark ödemesi yaptığını belirterek, aynı uygulamayı Tarım Kredi Kooperatiflerinin de yapmasını istedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin üreticilerin yanında olması gerektiğini belirtti. Trakya Birlik’in geçen yıl çiftçilerden aldığı ayçiçeğine ton başına bin 100 TL fark ödemesi yaptığını hatırlatan Gaytancıoğlu, aynı uygulamayı Tarım Kredi Kooperatiflerinin de yapması gerektiğini ifade etti.

Gaytancıoğlu, “Tarım Kredi Kooperatifleri ayçiçeğini Trakya Birlik gibi 5 bin 400 TL’den aldı; kendi fabrikasında hatta fason olarak başka fabrikalarda işledi, kendi marketlerinde yağ olarak sattı. Hatta Rusya, Ukrayna ve Arjantin’den ithalat yaptı onu da marketlerinde sattı. Bunlar olurken ayçiçeği fiyatları serbest piyasada 10-12 bin TL’leri gördü. Bir çiftçi kuruluşu olan Trakya Birlik üreticisine yeterli bir ödeme olmasa da bin 100 TL fark verdi ama yine bir çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri üreticilere hiçbir fark ödemesi yapmadı. Tarım Kredi Kooperatifleri yönetimini görevlerini yapmaya, üreticiye en azından Trakya Birlik’in yaptığı kadar bir ödeme yapmaya davet ediyorum. Aksi halde çiftçimiz kandırılmış olacaktır.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side