2 Şubat 2023
5.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGAYTANCIOĞLU: TÜRK ÇİFTÇİYE 116, MACAR ÇİFTÇİYE 120 TL ÖDÜYORUZ!

GAYTANCIOĞLU: TÜRK ÇİFTÇİYE 116, MACAR ÇİFTÇİYE 120 TL ÖDÜYORUZ!

-

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, yerli üreticiden 116 liraya alınan karkas etin, Macaristan’dan 120 liraya ithal edildiğini belirterek, “İthal ete 120 lira para ödüyoruz ama kendi üreticimize 116 lirayı reva görüyoruz. Yazıktır, günahtır!” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Et ve Süt Kurumu tarafından Macaristan’dan ithal edilen 5 bin besilik büyükbaş hayvan için kilogram başına 120 lira ödeme yapılacağını açıkladı. Gaytancıoğlu, aynı etin Türkiye’deki üreticilerden 116 liraya satın alındığını da belirtti.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tarım Bakanı açıkladı, ‘Türkiye’de et piyasasını düzenleyeceğiz’ dedi ama düzenlemeden yine ithalat çıktı. Et ve Süt Kurumu aracılığıyla 5 bin besilik hayvan Türkiye’ye gelecek. Kilogramını 120 liradan satın alıyoruz. Et ve Süt Kurumu yerli üreticiye kesimde kilogram için 116 lira verirken; niye başka ülkelerden 120 liraya alıyoruz diye üzülüyoruz. Üreticimiz de üzülüyor. Bizim üreticimiz üretmek istiyor ama başka ülkelerin çiftçisine veriyorlar. Bugünkü kurla 120 lira para ödüyoruz ama kendi üreticimize 116 lirayı reva görüyoruz. Yazıktır, günahtır! Besicimiz yemle uğraşıyor, samanla uğraşıyor. Amaçları Ramazan Bayramını rahat geçirerek fiyatları düşürmemekmiş. Peki Kurban Bayramında ne yapacağız?  Böyle giderse küçükbaş ve büyükbaşta sıkıntı baş gösterecek.” dedi.

Üreticiler de durumun kendilerini üzdüğünü belirterek, “Bizi bu olay derinden üzdü. Maliyetlerimiz her geçen gün artıyor; tam kesimler biraz yukarı doğru ivmelenmeye başlamıştı ama bu haberle birlikte tekrar aşağı doğru dönecek diye düşünüyoruz. Günlük çözümlerle ülke yönetilmez; bugünü kurtardık ama yarın ne olacak? 3 ay sonra Kurban Bayramında et bulamayacağız.” dediler.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi