14 Nisan 2024
12.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGAYTANCIOĞLU: UÇAKLA İLAÇLAMA ŞART

GAYTANCIOĞLU: UÇAKLA İLAÇLAMA ŞART

-

Ayçiçeklerine ciddi anlamda zarar veren çayır tırtılıyla mücadelenin oldukça zor olduğunu belirten CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Topyekun bir mücadele gerekiyor. Uçakla ilaçlama şart.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde başlayan ayçiçeklerindeki çayır tırtılı istilası, her geçen gün artarak devam ediyor. Ayçiçeklerine ciddi anlamda zarar veren çayır tırtılıyla mücadelenin topyekun bir şekilde yapılması gerektiğini söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Uçakla ilaçlama yapılmalı.” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bayramın 3’üncü günü başlayan ve aralıksız bir şekilde devam eden bir çayır tırtıl istilası var. Çayır tırtılı ayçiçeklerinin yapraklarını yiyerek, ayçiçeğine zarar veriyor ve verimi ciddi anlamda düşürüyor. Tam da tozlanma zamanı; arılar çalışıyor. Yani ilaçlama yapmak için 2 seçenek var. Sabah ve öğlen saatlerinde ilaçlama yapılırsa, arılar ölür. En iyi zaman akşam saatleri. Arıları öldürmeyen ilaçlar da var. Bu istila çok büyük olduğu için biz arı dostu ilaçlarla ilaçlanmasını önerdik, hatta topyekun ilaçlamayı önerdik. Yasak olmasına rağmen bu tarz dönemlerde uçakla da ilaçlanabilir, dedik. Çünkü dronla da ilaçlamak yasak ama bugünden itibaren serbest bırakıldı. Ama uçaklar 1 metreye kadar inebiliyor. Çiftçi çok zarar etti. Çiftçilerimizin kimi drone buluyor, kimi traktörlerle giriyor, kimi sırt pompalarıyla yapıyor ama bu topyekun bir mücadeleyi gerektirdiği için ben başından beri uçakla ilaçlanması gerektiğini savundum. Böylece maliyetleri devlet karşılamış olurdu. Bunu maalesef sigorta karşılamıyor. Aslında bu doğal bir afet. Çiftçinin mağduriyeti var. Zaten ayçiçeği fiyatları dünyada çok yükselmişti. Çiftçi gözü gibi baktığı, Türkiye’ye çok fayda sağlayacak bir ürünü üretiyor. Bunda da zarar edecek. Bu zararın mutlaka devlet tarafından karşılanması lazım. Bunun da sigorta kapsamına alınması lazım.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side