22 Haziran 2024
17.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGAZİLER, KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NI ANLATTI

GAZİLER, KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NI ANLATTI

-

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 48’inci yılı dolayısıyla Edirne’de düzenlenen törende gaziler yaşadıklarını anlattı.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 48. yılı Türkiye Muharip Gaziler Derneğinin Edirne Şubesi tarafından törenle kutlandı. Törende; Kıbrıs Barış Harekatı’na ait arşiv görüntüleri izleyen gaziler, o dönemde yaşadıkları zorlukları ve destanı anlattı.

Törende konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, “Barış ve özgürlük bayramımız kutlu olsun.” dedi.
Özbaş, “Bir güç olduğumuz bu görevde 498 kahraman evladımızı Kıbrıs’ta şehit verdik. Yüzlerce gazimiz var. Ama hepinizden Allah razı olsun. Bu süreçte 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 48. yıldönümü. Barış ve özgürlük bayramımız kutlu olsun. Tüm Kıbrıs hatıralarıyla dolu kahraman gazilerimizi kutluyorum. Bugün münasebetiyle TRT arşivinden yaşananlarla ilgili kısa bir sinevizyon gösterimi ve fotoğraf sergimiz olacak. Daha sonra ikram ile programımızı bitireceğiz. Bizlere bu onuru verdiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şehitlerimize Allah kabir rahatlığı gazilerimize de uzun ve sağlıklı ömürler versin diliyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Edirne Bölge Müdürü Uğur Ülgen, Kıbrıs Barış Harekatı’na ait televizyon arşivinden elde edilen görüntüleri sergilediklerini dile getirdi.
Ülgen, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize de hayırlı ömürler diliyorum. Televizyon arşivlerinden talep ettiğimiz videolar ile başkanlığımızın gönderdiği 25 kare fotoğrafları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Edirne Bölge Müdürlüğü olarak Aile Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz ile beraber sizlere sunacağız” şeklinde konuştu.

Kıbrıs’a savaş için değil barış için gittiklerini ifade eden Türkiye Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi Başkanı Ahmet İsmailoğlu, harekat günlerini hatırladıkları için oldukça duygulandıklarını ifade etti.
İsmailoğlu, “O günü yaşamak ve hatırlamak bizleri duygulandırdı. Bu savaşta benim unutamadığım tek şey var. Çok kıymetli basın mensubu Adem Yavuz orada gözleri bağlanarak esir düştü ve şehit oldu. Şuanda ülkemizde mezarı Sivas’tadır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü gelmiş geçmiş bütün şehitleri, ebediyete intikal eden tüm gazi arkadaşlarımı rahmet ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side