24 Eylül 2023
36 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGEÇMİŞİN AYNASI YAŞLILARDAN GENÇLERE ALTIN DEĞERİNDE NASİHATLER

GEÇMİŞİN AYNASI YAŞLILARDAN GENÇLERE ALTIN DEĞERİNDE NASİHATLER

-

Geçmiş ile gelecek arasında köprü olan yaşlılar, ‘gençliğinizin kıymetini bilin’ diyerek yeni nesile çağrıda bulundu.

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla anılarını paylaşan huzurevi sakinleri, gençlik yıllarına büyük özlem duyuyor. Burada güzel dostluklar kurarak birlikte çeşitli etkinliklere katılan huzurevi sakinleri, yeni nesle gençliğin kıymetini bilme çağrısında bulunarak, birbirine saygının çok önemli olduğunu belirtti.


Çeşitli etkinliklerle keyifli vakit geçiren huzurevi sakinlerinden bazıları bocce turnuvalarına hazırlanıyor, bazıları şiir okuyor, bazıları şarkı söylüyor, bazıları ise atölye çalışmalarına katılarak burada eski eşyalara can veriyor ve el emeği göz nuru ürünler ortaya çıkarıyor. Arkadaşlarıyla birlikte vakit geçiren 96 yaşındaki Murat Çetin, şiir okuyarak gençliğini yad ederken, 76 yaşındaki Sabri Küloen ise söylediği şarkılarla kimi zaman duygulandırıyor kimi zaman ise eğlendiriyor.

“Gençliğin kıymetini bilsinler”
15 yıldan beri huzurevinde kaldığını söyleyen 96 yaşındaki Murat Çetin,”Gençliğimde çok şeyler yaptım ama dön dolaş gene aynı yer. 4 çocuğum var. 6 torun, 6 da torun torunu var. Gençlere güzel geçinmelerini ve kavga etmemelerini tavsiye ederim. Gençliğin kıymetini bilsinler her şey gençlikte olur” dedi.
6 yıldır huzurevinde kalan ve çok mutlu olduğunu söyleyen 76 yaşındaki Sabri Küloen, bocce takımında oynadığını ve müzikle uğraştığını ifade etti.

“Bir ev geçindirecek düzeye gelmeden evlenmesinler”
Emeklilik yıllarında yalnız kaldığını ve yatağa düşmeden huzurevinde kalmaya karar verdiğini söyleyen 74 yaşındaki Dağıstan Ergün, “En çok İlkokulda çocuklarla oynadığımız saklambaçlar, yüksük saklamalar ve bir de babalarımız bir şey aldığında bayramlıklarımızı yatak üstü yapmayı çok özledim. Gençlere tavsiyem ilk önce tütün ve alkol mamulleri kullanmasınlar. Okumak istiyorlarsa lise çağında olmak istedikleri mesleği seçerek disiplinli çalışarak yoluna devam etsinler. Bir ev geçindirecek düzeye gelmeden evlenmesinler. Huzurevinde bocce takımı var orda oyun oynuyorum kaptanım. Bazı programlara katılıyorum. Şarkı söyleyen arkadaşları dinliyoruz. Kendimizi böyle avutuyoruz” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi