5 Aralık 2023
3.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGELİŞİGÜZEL TÜKETİLEN VİTAMİNLER, SAĞLIĞA ZARAR VERİYOR

GELİŞİGÜZEL TÜKETİLEN VİTAMİNLER, SAĞLIĞA ZARAR VERİYOR

-

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte bağışıklık güçlendirdiği söylenen birtakım ilaç ve benzeri maddelerin internet üzerinden satışının arttığını söyleyen Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Galip Ekuklu, vatandaşlara ilaç benzeri şeyleri kullanmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Kış mevsiminin yaklaştığı bu dönemlerde birçok vatandaş hem grip hem de soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak için doktor tavsiyesi olmadan, gelişigüzel şekilde vitamin takviyelerine yöneliyor. Özellikle bu dönemlerde merdiven altı satışların arttığına dikkat çeken uzmanlar, bu tür vitamin ilaçlarının gelişigüzel tüketilmesinin olumsuz sonuçlar doğurabileceği konusunda vatandaşları uyarıyor.

Yeterli ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Galip Ekuklu, bir hekim reçete etmeden ya da bir eczacıya danışmadan alınan bu tür ilaçların kullanılmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Ekuklu, “Bilimsel altyapısı olmayan bir takım ürünleri kullanmamak gerekir. Farkında olmadan çok zararlı şeyleri de tüketiyor olabilirsiniz. Yakın çevremden çok duyuyorum; bu tür ürünleri çok kullanıyorlar. Bağışıklık sistemini geliştirdiğine emin olmadığımız şeylerden uzak durmalarını tavsiye ederim.” ifadelerine yer verdi.

Sonbahar ve kış mevsiminde önlem alınması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Galip Ekuklu, insanların tatilden dönmesi, okulların açılması ve öğrencilerin bir araya gelmesi, kapalı ortamlarda geçirilen vakitlerin artması ile birlikte virüslerin de dolaşımının kolaylaştığını hatırlatarak vatandaşlara uyarıda bulundu.

Özellikle mevsim geçişlerinde solunum yolu enfeksiyonlarının yayıldığını aktaran Prof. Dr. Ekuklu, “Covid döneminde bir deneyim elde ettik. Yaygın şekilde maske kullanınca ve teması azaltınca aslında grip vakaları v solunum yolu enfeksiyonlarında azalma olmuştu. Hepimiz Covid’den korunalım derken maske takmıştık, el dezenfeksiyonuna dikkat etmiştik, daha iyi beslenmeye ve sıvı tüketimine dikkat etmiştik. Yine önümüzde sonbahar kış var daha önceki yıllarda ne oluyorsa yine aynı şey olacak. Yine grip, solunum yolu enfeksiyonları ve yeni varyantlar karşımıza çıkacak. Temasla bulaşan hastalıklar artacak.” dedi.

Yaşlılar, bebekler, hamileler ve kronik rahatsızlığı olanların her zaman risk altında olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ekuklu, bu risk grubunda olanların hastalıkların arttığı mevsimlerde daha dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti.

Beslenmeye dikkat edilmesinin yanı sıra, günde 2 buçuk litreye yakın sıvı tüketmenin ve grip aşısı yaptırmanın büyük önem taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Ekuklu, risk grupları başta olmak üzere kalabalık ortamlara giren insanlara grip aşısı yaptırma önerisinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side