1 Haziran 2023
28.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERGEN: MÜLAKAT KALDIRILMALI

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERGEN: MÜLAKAT KALDIRILMALI

-

Yüksek Öğretim Eylem Planı Lansmanı için Edirne’ye gelen DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ergen, atanamayan öğretmenler konusunda önemli açıklamalarda bulundu. KPSS’de birinci olan kişilerin bile atanamadığını belirten Genel Başkan Yardımcısı Ergen, “Mülakat kaldırılmalı.” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ergen, Yüksek Öğretim Eylem Planı Lansmanı için Edirne’ye geldi. İl Başkanı Kerem Arda ile beraber basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Yardımcısı Ergen, atanamayan öğretmenler problemi konusunda açıklamalarda bulundu. Atamalarda KPSS puanının temel alınması gerektiğini söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ergen, mülakatın kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Basın toplantısında konuşan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ergen, “Atanamayan öğretmenler problemi, aslında devletin yarattığı bir problem. Çünkü devlet bir numaralı öğretmen istihdamını sağlayan kurum. En büyük değerlendirmemiz mülakatın kaldırılması. KPSS’de birinci olan kişiler bile atanamıyor. Maalesef bu büyük bir haksızlık. Çocukların, insanların zamanları alınıyor. İstihdam piyasasının parçası olmayan bir hammaddemiz var. Kullanamıyoruz; akarsu boşa akıyor. Bu sistem doğru kurulduğu zaman ancak neticeleri alabiliriz. Şu anda mülakat, istismar noktasında ilerliyor. Çok nadir şekillerde sıralamanın değişmesi öngörülmesi gerekirken; neredeyse yüzde 50-60’nda, bazı bölgelerde yüzde 100’üne sıralama değişiyor. Biz KPSS’nin temel alınmasını düşünüyoruz.” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Ergen, Türkiye’nin kendine özgü bir eğitim sistemi yaratması gerektiğini dile getirdi.
Ergen, “Bizim de kendimize özgü bir eğitim sistemi yaratmamız lazım. Eskisi gibi A ya da B ülkesinden alacağımız eğitim sistemi de yok; çünkü onlarda şu anda bu çalışmanın içindeler. Onlarda gelecekteki dünyaya kendilerini hazırlamak için çalışıyorlar. Bir öğrenci üniversiteye girdiği zaman seçtiği mesleğin belki 4 sene sonra kaybolma ihtimali var yeni dünyada. Artık teknoloji, otomasyon, yapay zeka meslekleri ortadan kaldırabiliyor. Ya da karşılaşmayacağı meslek tanımlarını mezun olduğu zaman görebilecek bir ortamın içine girecek. Böyle bilinmeyen bir dünyaya ilerlerken üniversitelerin tek merkezden yönetilmesi, tek merkezden karar alınması bizi doğru bir şekilde hazırlamayacağını düşünüyoruz. Artık üniversiteleri serbest bırakmak gerektiğini düşünüyoruz. Üniversiteyi üniversite yapan akademisyenleridir, üniversiteyi üniversite yapan öğrencileridir, mezunlarıdır, bulunduğu bölgedir, oradan istihdam sağlayan endüstridir, oraya AR-GE projesi veren sanayidir. Bu ekosistemin üniversiteleri kendi başına yönetmesini istiyoruz. 200 tane üniversitemiz var, gerekirse 200 tane farklı modelimiz olsun. Ama 1-2 model öne çıkacaksa hepimiz o modellerin peşinden gidelim.” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Kerem Arda ise, Türkiye’nin en köklü sorununun eğitim olduğunu ifade etti.
Arda, “Bugün en önde giden sorun ekonomi gibi gözükse de aslında Türkiye’nin en köklü sorunu ve bundan sonraki süreçteki sorunu eğitim. ‘YÖK’ü kaldıracağız’ diyoruz kesin bir şekilde, mülakat kalkacak diyoruz. Bunlar çok iddialı ve kesin çözümler.” şeklinde konuştu.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi